Panna cotta од чоколадо

5 март, 20130
panacota od cekolado

Потребни состојки:

 • 250гр чоколадо за готвење
 • 250мл млеко
 • 250мл слатка павлака
 • 5 жолчки
 • 200гр шеќер во прав
 • 1 лажица густин
 • 1 кесичка желатин
 • 2 лажици врела вода

за глазура:

 • 35гр бело чоколадо
 • 35гр темно чоколадо
 • лажица масло

Начин на подготовка:

Загрејте го млекото и слатката павлака, прелијте преку чоколадо скршено на прачиња, измешајте чоколадото да се стопи.

Жолчките, шеќерот и густинот матете ги со миксер со поголема брзина додека жолчките не осветлат и не станат како крем. Во изматените жолчки додадете млеко и чоколадо, лесно измешајте, ставете на тивок оган и повремено мешајќи почекајте да зоврие, варете 2,3 минути. Кремот ќе стане доста густ. Тргнете од оган, додадете желатин кој во меѓувреме сте го стопиле со врела вода, измешајте и истурете во калап претходно облиен со ладна вода.

Глазура-растопете чоколадо со лажичка масло.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit