Бајадера со кекс и ореви

12 септември, 20140
5

Состојки:
400гр. шеќер
12 лажици вода
150гр. мелени ореви
150гр. мелени кекси
125гр. маргарин
3 лажици какао

Глазура:
120гр. чоколадо
3 лажици масло
1 лажица маргарин

Подготовка: Ставете го шеќерот во подлабок сад и налејте вода. Оставете го околу пет минути да се растопи и измешајте го со оревите и кексите. Промешајте и тргнете го од оган. Додека е топол, додајте му парченца сецкан маргарин и пак промешајте. Поделете ја смесата на два дела – во едната додајте какао. Тавата обложете ја со масна хартија и прво распоредете ја темната смеса. Преку неа излејте ја светлата и израмнете ги. Во мала чинија искршете ја чоколадата, додајте масло и мешајте ја на пареа за да се истопи. Додајте го маргаринот и кога ќе се соедини прелејте ја бајадерата со него. Прелејте ја со глазура и оставете ја во фрижидер.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş