Неодоливи Лимон коцки

7 октомври, 20140
7

Лимонот е една од најдобрите состојки кога се десертите во прашање. Освен што им дава неверојатен мирис и свежина на разните видови колачиња и торти, придонесува до неверојатно одличен вкус кој им се допаѓа на сите љубители на овошните слатки. Рецептот за колачиња со лимон кој ви го прикажуваме во продолжение е едноставен за подготовка, и дефинитивно нема да зажалите доколку го испробате:

january_31_2010_

За кората:

– 2 шолји брашно
– 1 шолја шеќер во прав
– Многу малку (еден „прст“) сол
– 2 парчиња путер

january_31_2 (3)

Фил:

– 4 јајца
– 2 шолји шеќер
– 4 супени лажици сок од лимон
– 4 супени лажици брашно
– 1/2 лажичка екстракт од лимон
– 1 лажичка прашок за пециво

january_31_2 (1)

Подготовка:

1. Загрејте ја рерната на 350 степени.

2. Премачкајте ја тавата со малку путер или спреј за готвење.

3. Во блендер ставете ги состојките за кората и мешајте. Путерот додадете го на крај, и миксајте додека се не се измелат состојките во големина на грашок.

4. Префрлете ја смесата во тавата, и притиснете ја убаво до дното. Оставете да се пече 20-на минути.

january_31_2 (2)

Додека чекате кората да се излади, подгответе го филот.

1. Ставете ги сите состојки (освен прашокот за пециво) во блендер и мешајте додека не се соединат.

january_31_2 (4)

2. Токму пред да го истурите филот врз кората, додадете го прашокот за пециво, промешајте, и прелиете. Бидете внимателни при премачкувањето на филот за да не ја искршите кората.

january_31_2 (5)

3. Печете ги колачињата со лимон уште 25 минути, се додека филот не се стврдне.

january_31_2 (6)

На крајот, пред колачињата да ги пресечете на коцки, посипете малку шеќер во прав. Повикајте ги пријателите и уживајте сите заедно!

lemon-bars_4

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş