Панцероти со сирење

19 септември, 20140
16

Состојки:

500гр. лиснато тесто,

500гр. ситно сецкано сирење,

100гр. ореви,

мешавина од сите медитерански зачини,

сол,

бибер,

малку брашно.

Подготовка:

Лиснатото тесто размесете го тенко, а потоа со чаша вадете кругови. Чашата извалкајте ја во брашното за тестото полесно да се одвојува. На средината на секој круг ставете ја смесата со која сакате да бидат полнети панцеротите – во случајов: сирење, јајца, зачини, ореви, бибер… Секој круг премачкајте го со белка од јајце откако ќе го преклопите. Притиснете ги рабовите за да се соединат. Со вилушка избодете го тестото на неколку места и премачкајте го со жолчка. Печете ги панцеротите на 220 степени, околу 15 минути, а потоа намалете ја температурата на 180 степени и печете ги додека не поруменат.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş