Печен карфиол

30 септември, 20140
5

Состојки:

1 карфиол (околу 500 гр.)

250 мл. јогурт

1 лимон

1 лажица маслиново масло

1  чили пиперка (по желба)

1 лажичка лук во прав

1 лажичка кари

сол, бибер

Начин на подготовка

Карфиолот измијте го и исчистете од коренот. Одвоите ги листовите и ставете на тепсија намачкана со масло.

Изматете го маслиновото масло со јогуртот и сокот од лимон. Додадете ги чили пиперката, лукот, карито и солта и биберот по желба. Карфиолот прелејте го со смесата од јогурт и печете во рерна загреана на 200 степени, 30 минути.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş