Проја со краставички

3 октомври, 20140
8
Потребни состојки:
  • 4 јајца
  • 2 шолји млеко
  • 1 шолја масло
  • 2 дл павлака
  • 2 шолји пченкарно брашно
  • ½ лажичка пециво
  • 4-5 кисели краставички
  • 150 г мешани сувомесни производи
  • 150 г биено сирење
  • Сол и бел бибер
Начин на подготовка:

Во голем сад изматете ги јајцата, посолете ги и додадете бибер. Додадете го пченкарното брашно помешано со пециво, потоа млекото, маслото и киселата павлака помешајте ги заедно. Со дрвена лажица полека помешајте го наренданото сирење, ситно исецканите кисели краставички и сувомеснатите производи. Истурете ја смесата во премачкана тава и печете ја во претходно загреана рерна, сè додека смесата не поцрвени.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş