Пржени лепчиња со кашкавал и домати

2 септември, 20140
14

Состојки
250 гр. чери домати
250 гр. пршута исечена на тенки ленти
1 лажица магдонос ситно сецкан
140 гр. кашкавал изрендан
4 лажици млеко
1 багет исечен на крупни кришки
путер
маслиново масло
сол и бибер
5 јајца изматени

Упатство

Во плитка чинија изматете ги јајцата, млекото, кашкавалот и магдоносот. Посолете по вкус. Растопете го путерот со малку маслиново масло во тава на средна температура. Натопете ги лепчињата и пржете ги по 3 до 5 минути на секоја страна додека не добијат златна боја и станат крцкави. Чувајте ги на топло. Во плех додадете ги чери доматите, посолете и додадете бибер и печете ги додека не омекнат. Сервирајте ги лепчињата со пршута и потпечени чери домати.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş