Брзи пишии

23 јануари, 20150
30

Состојки:

• 300 мл кисело млеко
• 600 г брашно
• 1/2 супена лажица сода бикарбона
• 1/2 супена лажица сол
• 1 пакетче прашок за пециво
Подготовка:
1. Во подлабок сад се става брашно,потоа се додава кисело млеко,сода бикарбона,сол и прашок за пециво.
2. Се замесува меко и мазно тесто. Тестото се расукува во поголема кора со дебелина од 1 сантиметар.
3. Расуканата кора се сече по должина на ленти,а потоа и попреку накосо за да се добијат форми на баклава.
4. Добиените баклавчиња се пржат во загреано масло,а потоа се редат на кујнска хартија за да се исцеди вишокот маснотија од нив.
5. Пишиите се послужуваат со сирење и со чаша јогурт или пак со кисело млеко.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş