Чоколаден колач готов за 15 минути

9 декември, 20150
17

Може да го послужите додека е уште топол или добро оладен, изборот е ваш. Во секој случај, почоколадно нешто не сте пробале.

Потребни состојки:

  • 2 јајца
  • 1 кесичка прашок за печиво
  • 125g путер
  • 130g шеќер
  • 80ml слатка павлака
  • 180ml млеко
  • 30g какао во прав
  • 260g брашно
  • 180g чоколадо за готвење

Подготовка:

Измешајте го брашното со прашокот за печиво во голем стаклен сад, а потоа додадете го шеќерот. Додадете го и какаото и растопениот путер во смесата.

Искршете ги двете јајца, ставете го млекото и мешајте додека не добиете густа смеса како за мафини.

Смесата претурете ја во огноотпорен сад премачкан со масло или путер. Печете 7-8 минути на средна температура.

Колачот проверете го со чепкалка. Ако тестото уште се лепи, вратете го и допечете уште 5-7 минути.

Оладениот колач превртете го на плитка чинија целосен, како што е.

Чоколадото истопете го заедно со хоплата додека не добиете еднолична смеса.

Прелијте го колачот со чоколадната глазура и декорирајте по желба.

Сечете поголеми парчиња и уживајте во чоколадната бомба.

kolac-za-15-minuti-cokoladna-bomba-02.jpg

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber