Карамел пита со јаболки ала крем-бруле

29 август, 20150
5

Вкусот на оваа пита е најсличен на вкусот на крем-брулето.

Потребни состојки:

 • 125 гр. путер
 • 100 гр. шеќер
 • Jајце
 • 250 гр. брашно
 • 1-2 лажици кисела павлака
 • Малку прашок за пециво

За подлогата:

 • 700 гр. јаболка
 • 200 гр. шеќер
 • Кесичка ванилин-шеќер
 • Цимет
 • Сок од 1 лимон

Подготовка:

1. Изматете го путерот пенесто, постепено додадете шеќер, цело време матејќи со миксерот, па додадете го јајцето и павлаката, и на крај со лажица сето тоа соединете го во еднолична смеса со брашното и прашокот за пециво. Тестото треба само да се одвојува од садот. Обликувајте кугла, замотајте ја во проѕирна фолија и ставете во фрижидер додека не го подготвите останатото.

2. Излупете ги јаболката и исечете ги на тенки кришки. Во тепсијата во која ќе ја печете питата ставете шеќер и рамномерно распоредете го на дното, потоа распоредете ги јаболката и нив посипете ги со цимет, ванилин-шеќер и испрскајте ги со сок од лимон. Ставете ги на загреана рингла и загревајте додека шеќерот не се стопи и карамелизира. Тргнете од оган и малку оставете да се излади.

3. Извадете го тестото од фрижидер, развлечете го по димензија на тепсијата, со него прекријте ги јаболката, а краевите стиснете го со ивицата на тепсијата. Питата печете ја на 180 степени околу 20-25 минути. Извадете од рерна и неколку минути држете ја прекриена со кујнска крпа, потоа питата свртете ја на чинија за служење.

Напомена: Питата сечете ја како торта и секое парче послужете го украсено со шеќер во прав.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş