Потпечена пица-торта од стар леб

4 декември, 20150
1

Колку пати ви се случило да останете со големо количество стар полуисушен леб? Се разбира, последно нешто што треба да направите со него е да го фрлите.

Постојат толку рецепти во кои можете да искористите стар леб и да направите вкусно јадење. Денес ви предлагаме данаправите потпечена пица-торта од стар леб.

Потребни состојки:

  • кришки стар леб
  • домати
  • путер или маргарин
  • шунка
  • кашкавал
  • оригано
  • јајца

Подготовка:

Намачкајте ги кришките леб со путер или маргарин и наредете ги во кружен калап за торти.

Меѓу секоја кришка леб ставете подебела кришка домат.

Потоа додадете парчиња шунка…

И потоа прелијте со изматеното јајце…

Додадете рендан кашкавал, зачинете со оригано и ставете ги во рерна загреана на 200 степени да се пече додека не се растопи кашкавалот и додека не порумени лебот.

Послужете додека е топло.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber