Миризлив леб и сирова веге паштета

15 јануари, 20160
12

Состојки за лебот:

 • 500 грама бело брашно
 • 200 грама црно брашно
 • Два лажици сол
 • 3 лажици сув босилек
 • Еден свеж или сув квасец (по желба)
 • 100 милилитри масло

Подготовка:

Замесете го брашното со солта, босилекот, маслото и квасецот кој ќе го подготвите во млака вода и малку шеќер квасецот.

Оставете го тестот да отстои покриено со влажна крпа додека да нарасне, а потоа измесете го уште еднаш.

Направете векна или повеќе мали топчиња леб (по желба) и печете го во загреана рерна на 150 степени околу 30 минути.

Состојки за 500 грама намаз/паштета:

 • 2 чаши ореви
 • 2 целера исецкани на коцки
 • 1 црвена пиперка
 • 1 чешне лук
 • 1 лажица маслиново масло
 • ¼  лажица црвена слатка пиперка во прав
 • 1 лажичка сол

vege pasteta 02

Сите состојки измиксајте ги во блендер додека смесата не стане еднолична и по потреба додадете уште сол.

Послужете ја веге паштетата со тазе печениот леб и уживајте!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş