Песто од босилек

26 јануари, 20160
10

Пестото од босилек е еден од наједноставните намази кои можете да ги подготвите, за чија подготовка нема да ви бидат потребни повеќе од 15тина минути. Босилек можете да си садите и сами, тој успева на отворено како и во затворен простор, а може одлично да изгледа како декоративна билка во вашата кујна. Потоа подгответе си вкусно песто со богат и специфичен вкус кој можете да го комбинирате со различни јадења.

Состојки

  • 2 шолји свеж босилек
  • ½ шолја рендан пармезан
  • ½ маслиново масло
  • 1/3 шолја ореви
  • 3 чешниња лук

Подготовка

Ставете босилекот и ореви во блендер. Потоа додадете го пармезанот и сирењето и блендајте уште малку.

На смесата полека додавајте го маслиновото масло и мешајте со дрвена лажица. Додадете сол по вкус и малку лимонов сок.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber