Трик за подготвување сланина

9 ноември, 20160
3

Крцкаво, а се топи во уста!

 Џон Куцурис, сопственик на ресторанот „Грчка вечера“, за оваа прилика открива како да се добие совршено крцкава сланина која ќе се топи во устата.

Првиот  чекор за добивање ваков крцкав специјалитет е сланината да се стави во тава и да се прекрие со масло. Потоа ја варите/печете во рерна околу 20 минути. Кога ќе почне да крчка, на половина од процесот префрлете ја сланината во друга тава со многу малку масло и пржете ја најмногу две минути.

Со овој процес сланината ќе биде совршено крцкава и нема да го промени обликот ниту волуменот!

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma