Лесна торта со бадеми

30 март, 20180
11

Потребни состојки:

5 жолчки

200 гр. шеќер во прав

600 гр. мелена плазма

100 гр. мелени бадеми

125 гр. путер

2 дл. сок од праска

1 пакување шлаг

2 реда чоколадо за готвење

Припрема:

Во тенџере на оган загрејте вода, а врз тенџерето ставете сад во кој ќе ги додадете разматените жолчки и шеќерот.

Мелената плазма измешајте ја со мелените бадеми, а смесата прелијте ја со сок од праска и мешајте се додека не се соедини. Додадете го кремот од жолчки и потерот кој претходно сте го изматиле со миксер.

Оформете ја тортата во посакуваниот облик и оставете ја 15 минути во фрижидер да се излади. Потоа премачкајте ја со приготвениот шлаг и изрендајте го чоколадото. Украсете ја тортата со вашите омилени мини колачиња. Добар апетит!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris