Рецепт на денот: Воодушевете го семејството со посна крем супа од тиква!

11 февруари, 20190
тиква

Состојќи:

  • 500гр. тиква
  • 100гр. морков
  • 1 голем компир
  • 1,25л. бистра супа
  • 100гр. павлака
  • 50гр. масло
  • ½ кромид
  • 1 гранче рузмарин
  • сол
  • бибер

Подготовка:

Тиквата и компирот излупете ги и исечете на коцки. Морковот исечете го на прстени и кромидот исецкајте го на ситни парчиња. Загрејте го маслото, додадете го исецканиот кромид и испржете го да добие златна боја. Потоа додадете ги тиквата, компирот и морковите, посипете ги со малку супа, додадете рузмарин, зачини по вкус и се заедно динстајте неколку минути. Истурете го остатокот од супата и варете додека зеленчукот целосно не омекне. Готовата супа, тргнете ја од оган, извадете го гранчето рузмарин и исцадете низ цадалка. Потоа супата вратете ја на шпоретот, оставете ја да проврие, измешајте ја киселата павлака и накратко оставете да се вари. Послужете ја топла.

View this post on Instagram

Как приготовить Тыквенный суп-пюре 🍲 . . Шаг 1 Берем кастрюлю с толстым дном, наливаем туда немного оливкового масла и разогреваем. В разогретую кастрюлю кладем мелко нарезанный лук, морковь и обжариваем до золотистого цвета. . . Шаг 2 Тыкву чистим, удаляем семена, нарезаем кубиками и добавляем в кастрюлю с водой. Туда же добавляем нарезанный кубиками один цукини, все перемешиваем и варим 10 минут. После добавляем обжаренные лук и морковь 🥕 . . Шаг 3 Затем блендером взбиваем суп до консистенции пюре, опять доводим до кипения, добавляем кокосовое молоко, соль, перец, паприку и мускатный орех. Около 3 минут томим на маленьком огне, затем накрываем кастрюлю крышкой и даем супу настояться. . . Шаг 4 Подаем с семенами тыквы и подсолнечника, посыпаем зеленью. #pumpkinsoup #рецепты #рецепт #тыквенныйсуп #тыквенный #potazodbundeve #bundeva #sezonskipotaz #potaz #corbaodbundeve #pumpkin #pumpkins #recept #recipes #serbia #jesen #autumn #vegan #vegansoup #vegansoups #veganrecipes #veganfood #serbiadetoxclub #serbiadetox #detox #coconutmilk #veggies

A post shared by Wanderlust Mission (@_wanderlustmission_) on

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber