5 јадења од 80-тите што обележаа многу детства, а денес се сосема заборавени!!! Време е да ги “вратиме во игра”!

7 август, 20200
оиклм


Пача

Супа од свинско месо со зеленчук и зачини претворена во солено желе беше на менито во многу домови во поранешна Југославија. Се подготвуваше од свински нозе и други непопуларни парчиња месо, а најчесто се служеше во текот на зимата како ладно мезе.

Свежо јајце со шеќер

Слаткиот десерт со јајца беше многу популарен во поранешна Југославија. Исто така, тоа е десерт направен од свежи жолчки од јајце и шеќер, кој се меша додека смесата не се згусне целосно.

Парче леб со маст и малку зачин

Многу генерации се сеќаваат на детството токму за ова кулинарно совршенство. Немаше ништо послатко од парче леб со маст и зачин. Вистински вкус на детството. Оброк полн со калории, кој дава енергија и е исто така ефтин. Наместо црвена пиперка на површината на маста, некои луѓе ставаа и шеќер.


Француски компир

Печен компир со јајца, колбаси и павлака, наречен француски компир од непознати причини, беше многу популарно јадење во 80-тите години. Тоа е калоричен оброк со многу јаглени хидрати и масти.

Чорба од праз

Чорба од праз е уште едно јадење што одбележало многу детства. Иако чорбата од праз зазема важно место во нашата кулинарска историја, во денешно време таа се помалку и помалку готви во домовите.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi