5 совети за исхрана за побрзо и поуспешно закрепнување од Ковид-19

29 декември, 2020
shutterstock_1686288136

По инфекцијата со Ковид-19, имунитетот е ослабен, затоа е потребно да се јаде храна што придонесува за побрзо закрепнување.

Добрата исхрана е клучна за здравјето, особено во време кога вашиот имунолошки систем подлегна на корона вирусот и е ослабен. Ова се правилата за тоа како да се опоравите што е можно побрзо, како и поскоро да го зајакнете имунитетот.

Исхрана за опоравување од Ковид-19

Она што го јадете и пиете сега ќе има огромна улога во зајакнувањето на вашиот имунолошки систем, а тоа пак ќе одреди колку брзо ќе можете да застанете на нозе. Светската здравствена организација (СЗО), Британската национална здравствена служба (NHS) и индиското Министерство за здравство и заштита на семејството (MoHFV) дадоа многу препораки за исхраната во текот на месеците на пандемијата. Врз основа на сите овие упатства, правилната исхрана за закрепнување на пациенти со Ковид-19 треба да ги содржи следниве категории.

1. Калории

Телото останува без енергија, така што ви треба калорична храна за да ги вратите енергетските нивоа. Вклучете ориз, компир, леб, тестенини, цели зрна и цели зрна во вашата исхрана, но избегнувајте нискокалорична храна – како и сите видови нездрава храна.

2. Протеини

Не можете да се чувствувате подобро без овие градежни блокови, затоа јадете повеќе храна богата со протеини. Препорачливо е да јадете 75-100 грама протеини на ден Додадете во исхраната што повеќе житарки, леќа, мешунки, млечни производи, производи од соја, ореви и семиња. Ако не сте вегетаријанец, јадете пилешко и јајца, како и риба.

3. Овошје и зеленчук

Свежото овошје и зеленчук се одлични извори на диетални влакна, фолати, витамини, минерали и антиоксиданти. Вклучете сè во вашата исхрана, од јаболка и банани до тиквички и зелен лиснат зеленчук.

4. Зајакнувачи на имунитет

Овошјето, зеленчукот, билките и некои зачини имаат огромни потенцијали за зајакнување на имунитетот, бидејќи се полни со фитохемикалии и биоактивни соединенија. Додадете ги во вашата исхрана и пијте билни пијалоци кои го зголемуваат имунитетот, како што се млеко од куркума, зелен или чај од билки

5. Течности

Инфекциите можат да го дехидрираат организмот, па затоа е важно да ги надополнувате течностите за време на закрепнувањето. Пијте 8 до 10 чаши вода секој ден, а супите, чорбите и билните пијалоци треба да бидат дел од вашата дневна исхрана.

Работи што треба да се запомнат за исхраната за закрепнување

Покрај потребната храна и пијалоци важни за закрепнување, мора да ги имате предвид следниве работи за да ја направите вашата диета што е можно поефикасна:

  • Дајте предност на свежите производи како овошје, зеленчук и производи од животинско потекло, отколку оние претходно спакувани.
  • Бидете сигурни дека сите оброци се едноставни и свежо подготвени дома, наместо да се потпирате на купената подготвена храна.
  • За време на подготовката на храната, задолжително следете ги сите хигиенски процедури. Измијте ги рацете пред и по ракувањето / оброците.

Големи порции храна може да предизвикаат проблеми со варењето на храната за време на почетната фаза на опоравување од инфекцијата со Ковид-19, затоа јадете помали, но почести оброци.

Многу пациенти со Ковид-19 имаат тешкотии при голтање за време на периодот на опоравување, па затоа започнете со експерименти со мека храна, пире или течни оброци како чорби.

Ниту еден план на исхрана не може да биде ефикасен без соодветно спиење и вежбање, затоа одморете се доволно и започнете со помалку физички активности за да се вратите во форма.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber