Адел ослабе неверојатни 30 кила! Дознајте каква е оваа диета!

18 декември, 2020
диета

Диетата Сирт ветува дека ќе изгуби 3,5 килограми за седум дена, а се базира на потрошувачката на храна што го стимулира лачењето на специјалниот ензим, сиртуин, кој го стимулира метаболизмот.

За разлика од многу други диети, оваа не препорачува што да се елиминира од диетата, туку што да се вклучи во неа. Диетата е дизајнирана од нутриционистите Ајдан Гогинс и Глен Матен.

Научниците открија дека манипулирањето со исхраната на организмот може да го активира генот SIRT (генот за слабост) и да ги постигне истите ефекти како и јадењето помалку храна или постот.

Adel

Пред две години Гардијан објави истражување на научници кои се залагаат за теоријата за „генот за слабеење“, односно дека постојат лица кои и покрај неправилната, неправилна и несоодветна диета, не добиваат нагло вишок килограми.

Имено, кога има недостаток на енергија, како што е случај со диета со ограничен број на калории, нашите клетки трпат одредена количина на стрес. Ова е регистрирано од гените на сиртуин, кои потоа се вклучуваат и испуштаат силни сигнали кои радикално го менуваат начинот на однесување на нашите клетки. Гените на Сирту го зголемуваат метаболизмот, ја зголемуваат мускулната ефикасност, го забрзуваат согорувањето на масните наслаги, ги намалуваат воспалителните процеси и ги обновуваат оштетените клетки.

orasi, orašasti plodovi, Kikirki

Сирт диета – начин на јадење

Ова се некои од намирниците што го активираат лачењето на сиртуин. Од пијалоците има: зелен чај, зелен чај матча, незасладено црно кафе, црвено вино (особено Пино Ноар). Од овошје и зеленчук се препорачуваат агруми, јаболка, боровинки, целер, кеale, црвен кромид, ракета, црвена цикорија, јаглика и зачини од куркума. Она што ќе ги воодушеви гурманите е што се препорачува консумирање на темно чоколадо со минимум 75 проценти какао, а може да се консумираат и ореви, маслиново масло, лосос, ракчиња.

Диетата се спроведува на неделен распоред и се базира на ограничен внес на калории. Првите три дена трошите само 1.000 калории на ден консумирајќи 3 смути и еден оброк направен од храна од списокот на препорачана храна. Од четвртиот до седмиот ден се трошат 1.500 калории дневно, со два смути и два оброка.

Зелен сок

Ставете 1 јаболко, пар јагоди, неколку препорачани зеленило во блендер, додадете малку ѓумбир и куркума и сето тоа добро измешајте го (додадете вода). Исто така, постојат различни варијации.

Sok, Napitak, Zeleni Sok

Како работи диетата?

Ако сакате вашата диета да работи, вежбањето е задолжително. Втората фаза е одржување и трае две недели, кога јадете три оброка и едно смути. После тоа, лицето кое го држи може да го повтори целиот процес (почнувајќи од првата недела) или да остане во втората фаза на одржување.

Нутриционистите, сепак, истакнаа дека оваа диета е меч со две острици. Прво, првичното слабеење може да биде резултат на губење на течности, а потоа и тежината да се врати, па луѓето често се враќаат на старите навики на јадење. Второ – секој што сака да изгуби тежина нема да го стори тоа ефикасно и безбедно со помош на толку голем дефицит на калории.

Предупредување!

Нездраво е да внесувате помалку од 1.200 калории на ден, а кога не внесете се што ви треба за да имате доволно енергија, телото ве замолува да надоместите. Затоа, целата изгубена тежина брзо се враќа, а често и како јо-јо ефект, таа е дури и поголема од почетната.

Експертите велат дека идните млади луѓе често прибегнуваат кон вакви ограничувачки диети со цел брзо да ослабат и затоа се раздразливи и нервозни пред бракот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit