Божиќни десерти според рецептите на нашите баби: Од пити со ореви до штрудли, кифлички, медењаци…

7 декември, 2020
untitled-design-2020-11-26t154642-204

Покрај големиот број рецепти за торти, има и совети како да се користи остатокот од материјалот за торти, бидејќи ова е исто така нешто што традиционално го правеа нашите баби – од тоа направија вкусни топчиња

Торта со ореви

Состојки:

тесто: 400гр брашно, 60гр шеќер, сол, кора од лимон, 2 жолчки, 200мк млеко, 80гр путер

квасец: 25гр квасец, 100мл млеко, 300гр брашно, 100гр шеќер

полнење: 500гр ореви, 150гр шеќер, 100мл млеко, 100гр суво грозје, рум, цимет, кора од лимон

Постапка:

Прво состојките на квасецот се мешаат, се покриваат и се оставаат да стасаат. Потоа сите суви состојки за тестото се мешаат, па се додаваат квасецот и другите состојки. Добро измешајте па оставете да нарасне.

За полнење, мелете ореви, попарете ги со врело млеко и измешајте со суво грозје, шеќер и ситно исечкана (рендана) кора од лимон. Рум и цимет се додаваат по вкус. Мед може да се додаде наместо шеќер, а мелениот рогаж наместо ореви.

Тестото се расукува, се премачкува со фил, се витка и се остава да стаса во прех за печење еден час. Потоа премачкајте со јајце и печете полека околу 45 минути на 180 степени.

Штрудла со мак (афион)

Состојки:

За тесто: 400гр пченично брашно (бело), ​​2дл млеко, 60гр шеќер, 2 жолчки, 1кора од лимон, 80гр путер, 20гр свеж квасец

За фил: 2,5 дл млеко, 1 кора од лимон, цимет, 20гр суво грозје, 100гр шеќер, 1 јајце, 300гр мелен афион

Подготовка:

Замесете тесто од брашно, малку сол, свеж квасец, млако млеко, шеќер, јајца, рендана кора од лимон и стопен путер. Замесете го тестото така што лесно ќе се одделува од садот и се формираат меурчиња. Покријте го тестото, ставете на топло место да стаса 1 час.

Внимателно поделете го тестото на два дела и не месете повеќе, туку расукајте го тенко и премачкајте го со фил и завиткајте го во форма леб, ставете ги двете ролни на хартија во плех за печење и оставете го да стаса уште половина час.

За филот, прелијте го мелениот афион со зовриено млеко и кога ќе се олади целосно, додадете ги другите состојки. Премачкајте со јајце пред печење. Печете во загреана рерна на 180 степени околу 40 минути.

Неколку совети за подготовка на овие два колачи:

Жолчките (или цели јајца) што се додаваат во тестото не треба да бидат ладни, туку треба да се остават на собна температура за да се загреат.

Можете да користите и сув и свеж квасец, но кога користите сув, оставете го да нарасне како кај свежиот.

За време на печењето, ставете метална тава со топла вода на дното од рерната бидејќи пареата помага тестото подобро да се крене и тортата да стане покршлива.

Медењаци

Состојки: 1/4 кг мед, 120гр шеќер, 100гр путер, 600гр брашно (црно), 2 јајца, половина лажичка сода бикарбона, цимет, каранфилче, 50гр бадеми

Постапка:

Сварете малку мед, путер и шеќер. Кога смесата малку ќе се олади, додадете две третини од брашното и оставете да се излади целосно.

Остатокот од брашното оставете го на работната маса на која потоа ќе го месите тестото, додадете уште јајца, изматен цимет, каранфилче и сода бикарбона. Измешајте добро, расукајте и исечете ги медењаците. На средина на секој ставете половина бадем (и залепете со белка од јајце). Се печат на средна температура, а кога ќе испечат се прелеваат со топла глазура од варен шеќер.

Иако во рецептот не пишува како се прави оваа глазура, откривме дека се става шеќер во прав во малку вода, се додава малку лимон – смесата треба да биде густа, а потоа додадете малку млеко и премачкајте ги медењаците. Медењаците не се веднаш подготвени за јадење, добро е да ги оставите неколку дена да омекнат.

Кифлички

Состојки: 7 чаши брашно половина глатко, половина остро (1 дл чаша), 6 лажици шеќер, 5 лажици млеко, 250 гр путер исецкан на парчиња, 2 жолчки од јајце, 1 лажичка сода бикарбона, изрендана кора од еден лимон, џем по ваш избор

Постапка:

Тестото замесете го добро, а потоа поделете го на два еднакви делови, покријте го со проѕирна фолија и ставете го во фрижидер еден час. Потоа расукајте го и исечете го на триаголници, наполнете со џем, завиткајте и ставете во рерна. Кифличките се печат околу 15 до 20 минути на 180 степени – подготвени се кога дното на кифличките е малку заруменет.

Оставете ги малку да се изладат, па посипете ги со шеќер во прав.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit