БРЧКИТЕ ИСЧЕЗНУВААТ КАКО СО РАКА ОДНЕСЕНИ! Малкумина знаат за овој трик а кога ќе го применат не можат да веруваат во неговата ефикасност

29 август, 2020
бор

Ако сакате да одржите младешки изглед на лицето и телото, тоа не мора да претставува голем притисок врз вашиот паричник.

3 корисни етерични масла против брчки

Традиционалната медицина користи билки и зачини со векови за да ги запре знаците на стареење, што може да биде корисно за целокупното здравје, а сепак не чини многу.

Пробајте ги овие пет билки и зачини против стареење кои лесно ќе се вклопат во вашата рутина за исхрана и нега на кожата.


Босилок

Босилок е основна состојка во повеќето кујни и е популарна билка што се користи во многу италијански јадења. Иако има многу варијанти на босилок, најпопуларната сорта е сладок босилок, која најчесто се користи во западната кујна.

Ајурведската медицина користи друга форма на босилок, познат како свет босилок, кој игра значајна улога во спречувањето на здравствени состојби поврзани со возраста.

Светиот босилек содржи адаптогени кои ја зголемуваат способноста на организмот да се бори против стресот, водечка причина за предвремено стареење. Адаптогените ги балансираат нивоата на кортизол и создаваат смирувачки ефект врз умот и телото.

Исто така, со управување со хормоните на стрес, светиот босилек го намалува ризикот од состојби поврзани со стрес, како што се срцеви заболувања, дијабетес и деменција. Бидејќи стресот влијае и на кожата, нанесувањето на растението тематски може да го намали воспалението и хиперпигментацијата.

Куркума

Се користи особено во индиската кујна, често како состојка на кари и му дава златно жолта боја. Куркуминот е активна состојка во куркума. Тоа е соединение кое на куркума му дава силни анти-старечки својства.

Делува како моќен антиоксиданс и ги штити клетките од слободни радикали што ги оштетуваат и доведува до побрзо стареење.
Ако мешате куркума со мала количина млеко, пастата делува како длабока кора за подобрување на изгледот на вашата кожа и видливо намалување на порите.

Доколку се користи редовно, помага да се затегне кожата и да се намали појавата на мали брчки.
Покрај видливите знаци на стареење, куркумата може да спречи многу здравствени состојби поврзани со стареењето.
Научниците во Велика Британија истражуваат начини како да се користи куркумин во капки за очи за лекување на пациенти со рани знаци на глауком. Истражувачите исто така испитуваат куркума во спречувањето и забавувањето на ширењето на клетките на ракот.

Оригано

Тоа е зачин кој често се користи во кујната при подготвување јадења кои имаат медитерански „вкус“, особено при подготовката на пица.
Маслото што содржи соединение наречено карвакрол е извлечено од лисјата на растението, што го спречува стареењето и го подобрува целокупното здравје.

Ако го разредувате есенцијалното масло од оригано во некое основно масло, можете да го нанесете на кожата, а бидејќи содржи многу антиоксиданти и витамини, тоа ќе ја подобри еластичноста на кожата и ќе и даде нов изглед.


Маслото од оригано може да го забрза заздравувањето на мали гребнатини и исечоци, бидејќи има антибактериски својства.
Истражувачите откриле и дека маслото од оригано мешано со разни други билки и зачини може да го намали нивото на гликоза, што е ветувачко за контролирање на дијабетесот.

Боровинка

Екстракт од боровинки е популарен хербален додаток кој содржи хемикалии познати како антоцијани. Им даваат виолетова боја и играат голема улога во подобрување на здравјето на очите.

Студиите покажаа дека боровинките можат да го намалат ризикот од катаракта и глауком заради нивната способност да ги зајакнат крвните садови, како и да штитат од оштетување на мрежницата.
Тие исто така го стимулираат протокот на крв и циркулацијата, снабдувајќи ја кожата со дополнителен кислород.

Ова зголемување на кислородот ја одржува еластичноста на кожата и го намалува изгледот на вените.

Гинко
Гинко билоба, почесто наречена само гинко, е дрво кое потекнува од Кина. Традиционално, семето и лисјата на растението се користат во кинеската медицина за лекување на респираторни заболувања и подобрување на когнитивните перформанси

Двете активни компоненти на гинко се флавоноиди и терпеноиди.

Флавоноидите ги штитат клетките од оштетување и придонесуваат за здрава, младешка кожа. Примена на екстракт од гинко на кожата делува како бариера против УВ-оштетувањето, слично како кремите за сончање.


Друга активна состојка, терпеноид, ја зголемува циркулацијата на крвта и може да спречи формирање на згрутчување на крвта, намалувајќи го ризикот од срцев удар или мозочен удар.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris