Чекаше најдолго во историјата за да седне на тронот! Детали за животот на принцот Чарлс!

14 ноември, 2020
61985235

Принцот Чарлс е најстариот син на кралицата Елизабета Втора и принцот Филип и е прв во редот за британската круна. Принцот денес го слави својот 72 роденден, по повод се потсетивме на деталите од неговиот живот. Тој е член на британското кралско семејство кој ја има титулата принц од Велс најдолго во историјата на Велика Британија, а исто така е и човекот кој го чекаше тронот најдолго во историјата.

Чарлс е најстариот внук на британскиот крал Џорџ V и е роден во Бакингемската палата во 1948 година.Ги посетувал училиштата „Чим“ и „Гордостон“, а подоцна ги завршил студиите на престижниот универзитет во Кембриџ. По студиите замина во Кралската морнарица, на која активно служеше до 1977 година. Неговиот приватен живот често ја креваше британската јавност на нозе, а во 1981 година тој застана пред олтарот со Дајана Спенсер. Двојката имаше две деца, принцот Хари и принцот Вилијам, а тие се разведоа во 1996 година под будното око на светската јавност.

Нивната љубов ја следеа светските таблоиди од самиот почеток, а јавната тајна отсекогаш била дека Чарлс навистина не ја сакал Дијана, но љубовта на неговиот живот е Камила Паркер Боулс, неговата втора сопруга. Дајана загина во страшна сообраќајна несреќа во Париз во 1997 година, а Чарлс и Камила застанаа пред олтарот во 2005 година.

Иако со текот на годините јавниот интерес се префрлил од Чарлс кон неговите синови, малку се знае за Чарлс да прави дури 600 службени задачи годишно како член на кралското семејство. И покрај фактот дека се шпекулираше дека тој веднаш ќе му ја предаде круната на неговиот син Вилијам, Чарлс планира да стане крал по смртта на неговата мајка. Тој се подготвувал за оваа улога седум децении и нема намера да се откаже од неа.

Некои детали за Чарлс не се широко познати во јавноста. Тој е првиот член на британското кралско семејство што има академска диплома, а неговото целосно име е Чарлс Филип Артур Џорџ Маунтбатен-Виндзор. Во текот на целиот живот тој не се согласувал особено со неговиот татко, принцот Филип, а се чини дека причината за тоа е фактот дека сопругот на кралицата е строг татко. Само еднаш досега Чарлс наводно му се спротивставил и за време на кавгата му рекол да се сети на разговорот со идниот крал на Велика Британија.

Многу новинари кои го интервјуираа принцот Чарлс изјавија дека тој е многу достапен, но сè се менува кога ќе се вклучат камерите. Наследникот на британската круна, наводно, мрази да дава телевизиски интервјуа затоа што е страшно засрамен. По разводот со Лејди Ди, светската јавност немаше најдобро мислење за Чарлс, а сето тоа го смени неговата втора сопруга. Камила го научи како да се однесува пред јавноста, што го смени имиџот на многумина за него.

На принцот во палата му се допаѓа што одредени работи се исклучиво по негов „вкус“. Сите готвачи кои работат за него знаат точно колку време им е потребно за да му послужат чај, колачи и јајца, а Чарлс наводно се лути ако не оди како што замислувал. За разлика од другите членови на кралското семејство кои често патуваат со комерцијални летови и други превозни средства, Чарлс е посебен и овде. Што се однесува до авионите, тој секогаш патува со приватни. Дури и кралицата во неколку наврати направи исклучоци, но нејзиниот син одлучи поинаку.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit