Четири недели по смртта: Откриено од што починал Сер Шон Конери!

30 ноември, 2020
ахон

Сер Шон Конери, шкотски актер кој стекна светска слава со портретирањето на Џејмс Бонд, нè напушти кон крајот на октомври на 91 години.

Конери почина во сон, а тажната вест потоа ја потврди неговото семејство. Четири недели по неговата смрт, беше откриено од што починал легендарниот актер. Според странските медиуми, причина за смртта е пневмонија, респираторна слабост, старост и атријална фибрилација или неправилно чукање на срцето.

Неговата актерска кариера траеше неколку децении, а бројни награди вклучуваа Оскар, две награди Бафта и три Златни глобуси. Меѓу другите филмови на Сер Шон беа „Лов на црвениот октомври“, „Индијана Џонс и последната крстоносна војна“ и „Карпата“.

Тој доби Оскар за најдобра споредна машка улога за улогата на ирски полицаец во „Недопирливи“. Кралицата го прогласи за витез во палатата Холиродод 2000.

Томас Шон Конери е роден во сиромашната околина Фонтбриџ во Единбург на 25 август 1930 година. Таткото на Конери беше возач на камион, а неговата мајка собарка. Неговиот татко беше римокатолик по потекло од Ирска, додека неговата мајка беше протестантска. Во овој брак, покрај Шон, Нил е роден во 1938 година. На 15-годишна возраст, Шон беше избркан од училиште и се приклучи на британската морнарица. Иако беше слаб ученик во морнарицата на училиште, тој беше добар офицер, покрај градење на каросерија, што му овозможуваше повремено да се вработи како модел за рекламирање на стебла за пливање.

Покрај тоа, Конери беше рачен работник, рудар, полирач на ковчези, спасител на плажа и вештачки модел на Академијата за ликовни уметности.

Во 1950 година, тој се појави во г. Универзум, претставувајќи ја Шкотска, исто така го освои третото место. Неговото театарско деби беше во Лондон во 1951 година. Три години подоцна (1954) глумеше на британската телевизија (BBC) каде постигна успех во Реквием за тешка категорија. После тоа, тој започна да глуми на филмското платно играјќи помали улоги.

Sean Connery death | Autor : David Cheskin/Press Association/PIXSELL

Неговата прва голема филмска улога беше во „Друго време, друго место“ (1958), каде што негова партнерка беше Лана Тарнер. Тој исто така глумеше во одличниот филмски еп „Една ноќ за паметење“ од 1958 година.

Неверојатно згодниот Конери се обиде и во имагинативниот филм на Дизни, Дарби О’Гил и малите луѓе (1959), а исто така се појави во Најголемата авантура на Тарзан (1959) и Најдолгиот ден (1962). Во 1964 година, тој глумеше со Типи Хедрен во филмот Марни на Хичкок. Сепак, Конери беше сè уште релативно непознат сè додека не ја играше улогата на тајниот агент Џејмс Бонд, во серија филмови базирани на авантуристичките романи на Јан Флеминг.

Тој ја доби улогата на Џејмс Бонд со глас на читател на „Дејли експрес“, не како што вели легендата дека продуцентите Брокули и Салцман случајно го забележале низ прозорецот додека тој шеташе како пантер и веднаш го фати. Неговите конкуренти за улогата беа Кери Грант, Рекс Харисон, Тревор Хауард, Патрик МекГухан и Роџер Мур.

Sean Connery | Autor : Profimedia

Интересно е да се спомене дека Иан Флеминг се бореше со „раце и нозе“ за да го спречи Конери да ја добие главната улога. Првиот филм во серијата за британски таен агент беше д-р. Но (1962), следеа: Од Русија со љубов (1963), Голдфингер (1964), Операција гром (1965), Само двапати да се живее (1967) и Дијамантите се вечни (1971). после тоа се посвети на акциони улоги, и му се врати на Џејмс Бонд во филмот „Никогаш не кажувај никогаш“.

Тоа беше последниот филм од серијата Џејмс Бонд во кој Конери беше главен актер. Конери беше во брак 12 години со актерката Дајан Силенто (помеѓу 1962 и 1973 година). Од тој брак, во 1963 година се роди синот Џејсон. Тој беше активен член на Шкотската национална партија, партија која бараше независност на Шкотска.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit