Дали ги игнорирате овие негови ерогени зони? Немој, посветете им се на нив и дајте задоволство и на него и на себе си!

11 ноември, 2020
zoni

Некои делови од телото се очигледни ерогени зони, но ако вложите малку напор во истражување на телото на вашиот партнер, можете да откриете точки чија стимулација ќе го однесе во рајот, а исто така ќе имате корист од тоа.

Оргазмот е ослободување на сексуална напнатост, а напнатоста се создава со постепено зголемување на возбудата и разни допирни и притискачки точки кои се страст.

 1. F точка
  Френулумот е ресички на долната страна на пенисот, веднаш под глантот, поврзан со кожичката. Во него се собрани голем број на нервни завршетоци, па затоа понекогаш се споредува со клиторисот во однос на раздразливоста.

● Како да полуди: Додека го држите пенисот со другите прсти, лесно притиснете или галете го Ф-точката со палецот. Полека градете возбуда стимулирајќи го помалку чувствителното тело на пенисот, потоа точката F, па повторно телото, па точката F … Во орален секс, лизгајте го јазикот над таа област, советува Кавана.

 1. Стапала
  Мажите имаат поголема концентрација на нервни завршетоци во стапалата отколку жените. Чувствителната точка на акупресурата се наоѓа третина од патот надолу под средниот прст, точно пред лакот во центарот на стапалото. Со притискање на оваа точка, можете да ја зголемите циркулацијата низ целото тело, што ќе го загрее и возбуди вашиот маж, вели Марк Михаелс, коавтор на „Партнери во страста: Водич за одличен секс, емоционална блискост и долгорочна убов“.

● Како да полуди: предиграта може да започне со масажа на стапалата. Ставате ја ногата во скутот. Завиткајте ја ногата во топол пешкир, а потоа фокусирајте се на оваа ерогена зона – нежно тријте го палецот околу споменатата точка полека приближувајќи и се пред да преминете на други форми на триење.

 1. P точка
  Машката жлезда на простатата е полна со чувствителни нервни завршетоци. Може да се почувствува на околу три четвртини од должината на прстот во неговиот анус, како костен (популарно наречен костан) лоциран кон основата на пенисот. Тоа е пандан на женската Г-точка, така што нежната масажа може да доведе до моќен оргазам, вели Михаелс.

● Како да полуди: Најдобро е прво да разговарате надвор од спалната соба за тоа дали ваква стимулација му одговара нему и на вас, за да нема несакани изненадувања. Постојат и други начини за стимулирање на простатата. Една од нив е иритација на перинеумот, тенка лента на кожата помеѓу тестисите и анусот. Простатата се наоѓа внатрешно помеѓу основата на пенисот и анусот, така што надворешните допири можат да го стимулираат. „Нека мажот легне на грб, свиткани колена и раширени нозе, и ја притискате областа со тупаница со брзи вибрирачки движења“, предлага Михаелс.

 1. Палец
  Многу мажи се фокусирани на пенисот и не знаат колку може да им обезбеди стимулација на задоволство на другите делови од телото. За него можете да откриете цел свет на нови можности, бидејќи задоволството го обезбедува и иритацијата на палецот, вели Михаелс.

● Како да полуди: Палецот е всушност ерогена зона кај многу мажи. „Цицањето палец ќе го потсети мажот да цица нешто друго и ќе му помогне да ги поврзе умот и телото додека води љубов. Започнете ја предиграта гледајќи го длабоко во очи додека го бакнувате по рацете, а потоа започнете да го цицате палецот како најава за тоа што следува “, е предлогот на Михаелс.

 1. Приклучете се на половините на задникот
  Стимулирање на точката каде се среќаваат двете половини на задникот сигурно ќе предизвика страст. „Тоа е чувствителна област што може да се разбуди и да го плеска задникот“, вели Михаелс.

● Како да полуди: Оди полека. Иритирајте ја оваа точка со ноктите, па удрете му на задникот, сугерира Кавана, додавајќи: „Или, мажот може да лежи на стомак, а вие да го бакнувате до грбот, сè до задникот, а потоа нежно да го грицкате задникот близу до оваа точка.

 1. Сакрумот
  Тоа е триаголна коска лоцирана на основата на ‘рбетот помеѓу колковите. Нервите што се наоѓаат таму се поврзани со гениталиите, така што нивната стимулација испраќа чувство на возбуда токму таму каде што треба.

● Како да полуди: Вашиот маж лежи на стомак, а вие го тапкате со лесни „карате“ удари на сакрумот. Михаелс вели дека ова може да предизвика работа на нервите кои се клучни за опуштање, пуштање и постигнување оргазам.

 1. Брадавици
  Некои мажи уживаат во стимулацијата на брадавиците. Ако и твојот е меѓу нив, почасти го.

● Како да полуди: Лижете ги брадавиците и цицајте ги, зголемувајќи го и ослободувајќи го притисокот. Можете исто така да ги извртувате и да ги влечете, ако тоа му се допаѓа, Кавана советува и сугерира да користите клипови за брадавици, што навистина може да го запали. Куките ќе ја задржат крвта во брадавиците и со тоа ќе ја зголемат нивната чувствителност. Михаелс сугерира прво да цицате коцка мраз, а потоа и брадавиците на партнерот – ова ќе го засили чувството.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit