Дали ќе ги полниме телефоните за само 21 минута во 2021 година?

10 ноември, 2020
2021

Една од работите што најмногу напредуваше во последните години кога станува збор за паметните телефони е брзината на полнење на батериите. Само пред две години, стандардните полначи имаа моќност од 30W или 40W, а денес над 65W достигнуваат дури и полнач од 120W моќност.

А тоа значи дека денес е можно целосно полнење на батеријата на еден премиум телефон, со капацитет помеѓу 4.000 и 5.000 mAh, за само 30 минути, па дури и помалку.

Сега, сепак, доаѓа нешто уште побрзо. Имено, како што тврди технолошкиот пејџер Digital Chat Station, во 2021 година ќе очекуваме уште поголема брзина на полнење на батеријата.

Според нејзиното соопштение на социјалната мрежа Weibo, кинеската компанија Xiaomi наскоро би можела да претстави полнач од 200W, па дури и помоќен, кој би станал достапен на пазарот следната година, пишува AndroidAuthority.

Полнењето од 120W веќе покажа фантастични резултати во тестовите. Ова мега брзо полнење успеа да ја наполни батеријата на телефонот Xiaomi Mi 10 Ultra, со капацитет од 4.500mAh, за само – 21 минута.

Сепак, проблем може да биде големата топлина што се создава при такво брзо полнење, што доведува до оштетување, односно деградација на самата батерија.

Ова го покажа и друг кинески производител, Oppo, чиј полнач од 125W беше прилично разочаран од штетата што ја претрпе батеријата при толку брзо полнење.

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit