Дали поддржувате некого или го услужувате цело време? Бидете внимателни да не паднете во стапица

25 декември, 2020
podrska-shutterstock_1751893184-910x607

Сакате да помагате и да бидете корисни, но не сте сигурни дали сте подршка некому или вие секогаш правите нешто. Овој однос најдобро ја илустрира народната поговорка „Дајте му на човекот риба, тој ќе јаде еден ден. Научете го да лови, и тој ќе јаде цел живот“.

Дали некогаш сте имале желба да му помогнете на некој што го сакате, но во исто време ве придружуваше чувство на сомнеж? Можеби сте се запрашале: „Чекај, дали му пружам подршка некому или  му служам тоа?“ Ако некогаш сте биле во оваа ситуација и сте размислувале за тоа, тоа е добар знак. Треба периодично да се преиспитуваат нечии мотиви дали импулсот што изгледа „добар“ е навистина вистинската работа во дадената ситуација.

Навики и претерување со тоа што сте добри, љубезни, корисни

Повеќето од нас се условени да се однесуваат во рамките на некои општествени норми, од нас се очекува да бидеме корисни и „добри“. Дури и кога сме прилично млади, сфаќаме дека нашето однесување влијае на сите околу нас, особено на нашите најблиски, и во добро и во зло. Сепак, многу е вообичаено да се претерува со знаење за тоа што значи да се биде љубезен, добар, корисен или нечија поддршка. Можеби едноставно имаме навика да бидеме премногу корисни, премногу фокусирани на благосостојбата на другите, премногу компулсивно во решавањето на проблемите… Кога тоа ќе се случи, постои ризик дека всушност ќе им наштетиме на оние на кои најмногу сакаме да им помогнеме, дозволувајќи им да го пронајдат својот пат наместо самите себе. И затоа ги спречуваме да прават свои грешки и да ги надминат предизвиците со кои се соочува животот.

Која е разликата помеѓу поддршката и услужувањето?

Што точно значи да се овозможи, да се направи некому и зошто е тоа проблем? Постои голема разлика помеѓу поддршка на некого и правење, овозможување. Поддршка значи нудење помош на некого. Му помагате на некого да ја поднесе тежината или товарот на некои проблеми. Кога поддржувате некого, тоа значи да признаете дека лицето што го поддржувате е „господар на вашата сопствена судбина“. Верувате во нејзината способност да направи сопствен избор, а исто така, можеби најважно, да прави сопствени грешки. И кога некој ќе направи грешка, тој има можност да научи и да „расте“ заради новите знаења. Поддршката е понуда што ја даваме од сила и дарежливост, а не од страв или посветеност. Поддршката за некого често има потенцијал да го придвижи понатаму отколку што би поминал без нас.

Не ја зајакнувајте веќе беспомошната позиција

Од друга страна, правењето или овозможувањето е кога некому ќе му дадете моќ или средства, начин да стори нешто. Се претпоставува дека лицето што го правите не може да си го најде или да му го даде тоа што му го давате. Како резултат, ако го правите тоа постојано, таквата врска дополнително ја зајакнува беспомошната позиција на лицето на кое се обидувате да му помогнете. Правејќи го тоа, всушност, се одразува лична непријатност со несигурноста и границите на лицето што го прави тоа. Површински, можеби изгледа корисно, но кога ќе погледнете подлабоко, тоа им ја одзема моќта – и за оние кои го прават тоа. На крајот на краиштата, ја знаете популарната „Дајте му на човекот риба, и тој ќе јаде еден ден. Научете го да лови, и тој ќе јаде цел живот. “Токму оваа изрека ја опфаќа разликата помеѓу поддршката и услужувањето.

Што да правите наместо тоа?

Ако не сте сигурни дали поддржувате или повредите некого, обидете се со ова стебло на одлуки:

1. Запрашајте се: „Дали правам нешто за оваа личност што би можел да направам за себе?“ Ако одговорот е да, запрашајте се: „Може ли да дозволам оваа личност да помине низ сопствениот процес на учење без да ги заштедам од последицата од нивните одлуки и постапки? “. Ако одговорот е не, следното прашање е: „Дали сум подготвен да продолжам да дозволувам оваа личност да учи од моите сопствени одлуки и искуства?“

2. Запрашајте се: „Дали го правам ова од моја желба да контролирам, затоа што е потребно или корисно? Или навистина станува збор за помагање на оваа личност да расте и да напредува? “Ако одговорот е да, тогаш запрашајте се:„ Што би можел да направам за да поддржам, а да не направам? Може ли само да слушам? Може ли да ги потврдам капацитетите и вештините на оваа личност? Може ли да ги смирам сопствените стравови? “Ако одговорот е не, прашањето е:„ Дали сум подготвен да ги искажам своите мотиви и да ги ослободам стравувањата од исходот во оваа ситуација? “

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber