Дали премногу често се извинувате? За овие работи тоа не треба да го правите!

22 ноември, 2020
dreamstime-xxl-48079561

Колку пати на ден велите „извини“? Ако тоа е толку често што не можете ни да го запомните, тогаш е време да ја преиспитате оваа навика и да престанете да се извинувате за работи за кои не треба да се извинување


Честопати рефлексно се извинуваме без всушност да знаеме зошто. Сепак, тоа може да ви донесе повеќе штета отколку добро. Истражувањата покажуваат дека кога постојано велиме ‘жал ми е’, звучиме слабо и помалку не почитуваат другите.

Луѓето постојано се извинуваат за овие работи, а не би требале:

Земање слободен ден кога сте болни
Секој понекогаш се разболува. Не е неуспех, тоа е животот. Сепак, премногу луѓе се плашат да ги искористат своите болни денови и да им се извинат на шефот и колегите. Извинувањето за ова е целосно непотребно. Дозволени ви се слободни денови за боледување. Не треба да измислувате изговори. Само земете слободен ден и не се извинувајте за тоа.


Не сте купиле подарок за роденден на пријател

Купувањето подароци за роденден е убав гест, но не треба да биде очекување, особено ако сте во тешка финансиска состојба. Ако не можете да си дозволите да купите подарок, нема причина да се извините. Ако некој пријател навистина ве сака и се грижи за вас, тие ќе го видат вашето присуство како подарок. Но, само затоа што не можете да му купите подарок не значи дека не можете да му дадете ништо, некои од најдобрите подароци се оние што не се купуваат со пари.


Прекинувајќи некого повремено
Прекинувањето на другите додека зборуваат е честа грешка во етикетот и треба да се обидете да ја потиснете ако тоа е чест проблем. Сепак, сите го правиме ова понекогаш и не треба да го вртите разговорот со извинување. Во ред е да прекинете некого се додека не е злонамерно. Некои луѓе, особено мажите, премногу често сметаат дека извинувањето е слабост, па затоа учењето да се извинувате помалку може да ви помогне да бидете посамоуверени и покомпетентни.

Му рековте „не“ на некого
Никогаш не треба да се извинувате што рековте „не“. Дозволено ви е да застанете зад себе и да имате свое мислење, дури и ако понекогаш тоа ваше мислење не е во корист за таа личност.

Не го знаете точниот одговор
Ако не го знаете одговорот на нешто што ве прашуваат, само кажете го тоа. Наместо да се извинувате, сметајте ја како добра можност да научите нешто ново.


Изразувајќи го своето мислење за политиката
Политиката, религијата и другите прашања може да изгледаат премногу ризични за да се занимаваат со овие теми, освен ако не знаете дека другата личност веќе споделува слични ставови, но тишината и нанесува голема штета на општествената јавност со обесхрабрување на отворениот дискурс и споделување идеи. Не се извинувајте што сте имале мислење и што го споделивте. Иако ова можеби е само ваше мислење, во ред е да го кажете тоа дури и ако не се заснова на факти. Затоа е ваше мислење!

Не одговоривте веднаш на пораката
Ако не одговорите на нечија порака истата секунда, нема потреба да се извинувате. Одговарањето на пораки или повици не треба да биде врвен приоритет во вашиот живот. Наместо тоа, одговорете кога можете.


Бесот на сопружниците

Дали некогаш сте почувствувале потреба да се извините за нечии чувства? Ако е така, време е внимателно да ги разгледате своите граници, особено во односите. Вистината е дека не сте одговорни за чувствата на друг возрасен и не треба да се извинувате за нив. Ако вашиот партнер се обидува да ги искористи своите чувства за да ве направи виновен, тоа е еден од знаците на нездрава врска.


Неуредна куќа

Дали живеете во страв од некој сосед или пријател кој само ќе ви се „појави“ дома? Ако ви се случува тоа, не се ’тресете’. Додадете малку хумор на целата ситуација и не извинувајте се за нешто што е ваша работа.

Кога некој ќе ви помогне
Многу луѓе велат „извини“ кога навистина мислат „благодарам“. На пример, ако одите во полн ресторан и персоналот работи напорно за да ви најде простор, наместо да се извините за непријатностите, изразете благодарност за нивната помош. И вие и другата личност ќе се чувствувате посреќни фокусирајќи се на позитивните аспекти на помагањето на другите.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit