Дали сте ја згрешиле животната професија? Тест со 4 прашања непогрешливо открива што треба да направите

10 декември, 2020
women-12096781920-830x0

Дали сте советник, архитект, говорник или нешто сосема друго?

Тестот за личност „Miers-Briggs“ е создаден за време на Втората светска војна за да им помогне на жените да добијат работа и да ги заменат мажите кои се на боиштата. Откако одговорија на неколку прашања, тие добија краток извештај врз основа на кој можеа да ја пронајдат најдобрата работа за себе.

Некои западни компании продолжуваат да го користат овој тест при изборот на кандидати за нивните работни места.

Порталот „Bright Side“ создаде кратка верзија на овој тест со само 4 прашања и 2 опции за одговори за секоја од нив. Одговорете на прашањата и дознајте го вашиот тип на личност. Обрнете внимание на буквата на крајот од вашиот одговор.

  1. Целосно сте истоштени затоа што работната недела беше предолга и напорна. Како ќе го поминете викендот?

А) Ќе ги побарам своите пријатели да ги прашам какви им се плановите. Би требало да излеземе во некое кафуле или да спортуваме. Е

Б) Ќе го вклучам режимот на тебефонот  „Не ме вознемирувај“ и ќе останам дома, ќе гледам нова епизода од својата омилена серија. И

  • Кој од овие два описи ви одговара повеќе?

А) Многу сум реалистичен/на. Во секоја ситуација сум свесен/на и обрнувам внимание на деталите. С

Б) Јас сум вистински сонувач. Повеќе ѝ верувам на својата интуиција отколку на некои надворешни информации. Н

  • Конкурент на вашиот сегашен работодавец се обидува да ве привлече. Би имале подобра плата во таа компанија, но навистина ви се допаѓа атмосферата на вашата сегашна работа. Покрај тоа, раководителот на вашиот оддел посочи дека наскоро ќе ви понуди унапредување. Како ќе донесете одлука?

А) Ќе ги соберам сите достапни информации за конкурентот, ќе го прашам својот менаџер за човечки ресурси  и ќе направам листа ЗА и ПРОТИВ со сите предности и недостатоци. Во такви ситуации важно е да се пресметаат сите сргументи и да се процени ситуацијата со ладна глава. Т

Б) Ќе ги послушам своие чувства. Секогаш се трудам да го следам следам срце. Ф

4. Остануваат само 2 недели до венчавката на вашите блиски пријатели. Како течат подготовките?

А) Вие им помогнавте во наоѓање музички бенд со месеци уназад, веќе имате подготвено одело/фустан и во целост сте погдотвени. Ј

Б) Нема за што да се подготвувате. Едвај чекате одлична забава и веселба, но добро знаете дека најубавите моменти се случуваат непланирано. П

Типот на личност сега можете да го најдете според тестот „Miers-Briggs“. Откријте каков тип сте врз основа на буквите од вашите одговори.

EСTJ – менаџер

Практично и доследно, ви се допаѓа што сè е во ред, планирање и организирање на сè. Како прво, сакате да ги убедувате луѓето во вашата правилност и да ги натерате да размислуваат на начинот на кој размислувате вие. Вие гледате на животот трезвено и верувате само во фактите.

Отворени сте за комуникација, запознавање нови луѓе и поминување време на забави. Никогаш не заборавате да се грижите за вашите најблиски и многу добро можете да ја искажете својата љубов.

EНTJ – командант

За вас животот е борба. Бидејќи сте храбри и сакате да ризикувате, секогаш сте инспирирани да пробате нешто ново. Во исто време, соодветно ги проценувате своите способности, јаки и слаби страни.

Отворени сте за нови идеи, размислувате позитивно, го сакате спортот и сè што е поврзано со него.

ЕСФЈ – наставник

Одлично се согласувате со луѓето. Вие сте внимателни, грижливи и секогаш подготвени да помогнете, дури и ако треба да ги жртвувате вашите лични интереси за другите.

Сепак, вие сте многу независни во работата и, како по правило, постигнувате сè без никаква помош. Очекувате само емоционална поддршка од вашите најблиски.

EСTП – Маршал

Вашето мото е „Учеството е поважно од победата“. Настојувате да ги постигнете своите цели на кој било начин, дури и ако треба да користите физичка сила. Вие се држите до вистинскиот план и не можете да издржите зависности и компромиси.

Вие сте роден борец, многу активен и самоорганизиран. Можете објективно да ја процените дури и најстрашната ситуација и да дадете брз и точен одговор.

EНФJ – ментор

Вие сте емотивни и разговорливи со богати изрази на лицето и гестови. Вие сте многу емпатични кон туѓите емоции и можете да забележите дури и најмала неискреност. Понекогаш сте љубоморни и недоверливи во љубовните врски.

Многу често сте подготвени да се соочите со претстојните настани поради вашата способност да ги почувствувате однапред.

EНTП – пронаоѓач

Жив генератор на идеи, секогаш барате да создадете нешто ново. Можете лесно да се прилагодите на непозната средина и брзо да совладате различни методи на работа.

Поради недостаток на наклонетост кон традицијата и рутината, тие многу често ги менуваат своите професионални сфери и хобија, станувајќи иноватор и пионер. Она што е важно за вас е дека не само што можете да создадете нови идеи, туку сте во можност да ги пренесете на другите и да ги остварите.

EСФП – политичар

Можете професионално да ги одредите можностите на вашата околина и многу често да ја користите оваа вештина за да манипулирате со луѓето. Во комуникацијата со луѓето, првенствено ги следите вашите лични интереси. Сепак, се обидувате да ги импресионирате сите и да создадете имиџ на едноставна личност.

Вие секогаш управувате со моментот и не сакате да губите време. Сакате брзи резултати, но не сакате бирократија.

EНФП – шампион

Вие сте енергични и љубопитни, со многу јасни креативни вештини. Вие ги комбинирате карактеристиките и на интроверт и на екстроверт, поради што не само што лесно се сложувате со луѓето, туку и добро сочувствувате. Многу сте вешти во советувањето.

Го доживувате животот во сета своја разновидност на можности. Имате многу богата имагинација и висок коефициент на интелигенција. Вие сте хармонична личност, способна да одржувате рамнотежа дури и во средина што се менува многу брзо.

ИНФП – писател

Текстописец и сонувач, вашата внатрешна хармонија и самосогласување секогаш се на прво место. Ретко ги споделувате своите мисли со другите. Сепак, вие сте во состојба да ги предвидите настаните и добро да ги разберете луѓето.

Не сте многу штедливи и честопати го губите чувството за време и реалност.

ИСПФ – композитор

Можете да најдете радост во едноставни работи, лесно ракување со рутината и монотонијата. Сакате да се чувствувате потребни, поради што секогаш им помагате на другите луѓе, но никогаш не се мешате во нивната зона на удобност. Не можете да поднесете конфликти и секогаш можете да ги забавувате и насмеете луѓето.

Вие сте многу приземни, практични, грижливи, нежни, сигурни и лојални партнери.

ИНTП – архитект

Секогаш барајте мирни емоции и удобност. Вие сте многу внимателни кога донесувате одлуки, претпочитате да анализирате и да најдете врски помеѓу минатото, сегашноста и иднината.

Вие сте чувствителни на промени и не се помирувате лесно со нив. Секогаш се обидувате да ги соберете сите факти, мисли и идеи и затоа сте многу често напнати.

ИНФJ – советник

Вие сте совршени во познавањето на луѓето и нивните односи. Можете лесно да ги препознаете расположенијата и скриените таленти, поради што луѓето бараат совет од вас. Сепак, сте многу ранливи и не толерирате агресија и недостаток на љубов.

Вашата движечка сила е интуицијата, која не е насочена однадвор, туку одвнатре. Овој тип на личност никогаш не престанува да учи, сметајќи го само-развојот како врвен приоритет. Со самото запознавање, им помагате на другите.

ИНTJ – говорник

Имате најбогат внатрешен свет од кој ги добивате вашите неверојатни идеи. Вие се стремите кон совршенство и сакате да подобрите сè.

Сепак, имате некои потешкотии во справувањето со луѓе, многу често намерно се дистанцирате за да ја покажете својата независност. Можете да поставите приоритети и да верувате во вашата интуиција.

ИСФJ – Заштитник

Не можете да поднесете лаги и неискреност во односите. Сакате да ги чувате странците на далечина. Вие правите што било за луѓето „од вашиот круг“ и никогаш не барајте ништо за возврат.

Вие сте внимателни и обично внимателно ги избирате своите зборови. Сметате дека помагањето на другите е вашата главна цел.

ИСТП – Мајстор

Мајсторот, по правило, има техничко размислување и сака да прави работи рачно. Не брзајте да донесувате одлуки и сметајте дека е подобро да се измери двапати отколку да сече погрешно еднаш. Сепак, секогаш се држите до роковите и по природа сте многу точни.

Вие го доживувате овој свет преку вашите чувства, а вашето мислење за работите што се случуваат околу вас е многу објективно и специфично. По природа сте комуникативни, но ќе одбиете да комуницирате кога ќе почувствувате неискреност.

ИСTJ – инспектор

Замислен и одговорен. Вие сте сигурни, но никогаш не прифаќате факти од „втора рака“, секогаш анализирајќи ги добиените информации. Фокусирани сте на крајниот резултат.

Сакате строгост и ред и многу често сте и педантни. Не живејте во вашите соништа, само во сегашноста.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit