ДИЕТА БЕЗ ЗАБРАНИ: Не треба да избегнувате колачи, сладолед, пијалоци и вино!

25 декември, 2020
11111111111111111111111111111111111111111111

Диетата обично не успева бидејќи негирајќи ни што е добро или се бориме со рокови, по завршувањето на диетата, особено ако видиме дека изгубивме дури и еден грам, внесуваме сè што беше ‘забрането’ за време на диетата.

Со цел да се спречи враќањето на старо, а во многу случаи и да се здебелиме уште повеќе, мајката на пет деца која самата долго време водеше битка со килограмите, во својата книга ги откри тајните за да го постигнеме токму тоа – изгуби неверојатни 40 кг, кои ги доби за цели 17 години, за само десет месеци ослабе. само со – здрав разум.


Овој метод е вистинска сензација на диети што ќе ви го олесни слабеењето, на револуционерен и здрав разум начин. Сузи Венгел е автор на книгата Scandinavian Sense Diet, иновативен (и едноставен) метод со кој ќе прифатите здрава исхрана и со тоа ќе изгубите тежина засекогаш. Оваа директорка на биотехничка компанија и сама мајка на пет деца водеше долготрајна битка со килограмите, обележана со 17 години осцилација помеѓу рестриктивните диети, јо-јо ефект и прејадување.


Успеав да ослабам многу пати, но живеев со јо-јо ефектот 17 години и навика да се прејадувам последните 6-7 години. Секој пат кога губев тежина, тоа беше преку ограничувачка диета со строги правила. Обично не ми беше дозволено да јадам храна со шеќер или маснотии – само салата со пилешко и прелив со малку маснотии. И, се разбира, многу вежбање. Но, и покрај фактот што вежбав, беше тешко да се придржувам до толку строга диета. Откако ќе изгубив 20-30 килограми, ги враќав сите, па дури и повеќе “, открила Сузи Венгел.

Благодарение на сопствената диета, Сузи успеа да изгуби неверојатни 40 килограми за 10 месеци, но до ден денес не се врати на старата тежина.

Овој пат решив да направам сосема поинаков пристап кон слабеењето. Во 2011 година, не сакав брза диета, не сакав да гладувам, не сакав напорен тренинг – не можев да се држам до тоа дури и по диетата. Не, овој пат го искористив здравиот разум за да најдам патека што ќе ми одговара на долг рок “, рече Сузи.

„Сфатив дека за здрав живот и губење на тежината, важно е да внесувате доволно протеини, зеленчук и масти, а не да гладувате. Научив дека разновидната диета и трајната промена на животниот стил прават голема разлика. Почнав од нула водејќи се од таа реализација. Јадев три оброка на ден – само кога чувствував глад – и тренинзите ги заменував со играње со моите деца. Не мора да одите во теретана – природно сте активни со децаѕа, работата и домаќинството “, додава Сузи.

Јадете кога сте гладни, и застанете кога сте сити, без оглед што јадете. На секој оброк гледате како кутија што треба да ја наполните кога чувствувате глад, според системот за броење од шака – една до две грст зеленчук, грст протеини, скроб и / или овошје и малку маснотии – и затворете ја кога е полна. И со тоа ја јадете храната што ја сакате. И што е најважно, ништо не е забрането, системот за кутии за оброци им овозможува на луѓето да уживаат во храната и да ја ценат како добра работа, без да се чувствуваат виновни.

Нема забрана, можете да јадете сè – едно правило е да ја гледате количината.

Јадете храна што ви се допаѓа – користете рецепти од книгата ако ви е тешко да започнете, а потоа преминете на вашите омилени рецепти користејќи го методот на мерење на шака. Не избегнувајте шеќер, колачи, сладолед, пијалоци и вино. Обидете се таа храна да ја вметнете и во урамнотежена исхрана. Никогаш не чувствувајте вина ако уживате во храната! Едноставно користете го системот за кутии за јадење. Овој пристап е многу подобар и исто така ќе ви помогне да изгубите калории на долг рок. И еден мал трик – ставете сол малку повеќе на храна во првите 14 дена, тоа ќе ви помогне да ја надминете главоболката.

Сузи можете да ја следите и на нејзиниот профил на Инстаграм.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber