ДОКАЖАНО: На жените им е потешко да изгубат тежина отколку на мажите – еве ЗОШТО!

30 ноември, 2020
СС

Група британски и американски научници утврдиле дека поради влијанието на хормоните на жените им е потешко да ослабат отколку на мажите.

Во некои делови на светот, дебелината е двојно почеста кај жените отколку кај мажите, според Светската здравствена организација (СЗО).

Една нова студија открила дека клучот лежи во хормоните одговорни за контрола на апетитот, физичката активност, потрошувачката на енергија и на крајот губење на тежината.

Тоа се про-опиомеланокортински пептиди кои се произведуваат во делот на мозокот вклучен, меѓу другото, во процесот на согорување на калориите.

Експериментите спроведени врз животни покажаа дека влијанието на овие хормони зависи од полот, пишува стручното списание Молекуларен метаболизам.

Според СЗО, 1,4 милијарди луѓе се со прекумерна тежина.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit