ЏЕМПЕР, СИМБОЛ НА 2020: Се активира аларм штом некој ви пријде поблиску од два метри (ВИДЕО)

30 декември, 2020
dzemper

Еден од изразите што ја одбележаа 2020 година е секако социјалната дистанца. Едвај помина еден ден од крајот на март некој да не нѐ потсети да држиме дистанца, да ги миеме рацете и да носиме маски.

Решението што скоро сите компании кои ја имаа оваа опција го користеа за одржување на растојание е работа од дома, а дури имаше и некои решенија и системи базирани на сензори во канцелариите кои ги информираат и предупредуваат работниците кога некој ќе им се приближи на растојание помало од два метри.

Бидејќи е време за годишни одмори и покрај бројните предупредувања, јасно е како семејствата сè уште се собираат, американската компанија SimpleSafe, позната по решенија за безбедност во домот, дизајнираше џемпер за одмор за социјално растојание.

Прототипот што го покажаа на видеото е опремен со LED светла и мали звучници и термални камери. Кога некој се приближува до лицето кое го носи џемперот на растојание помало од два метри, светлата се вклучуваат и се огласува аларм. Термичките камери поставени на џемперот ја следат температурата на околината, а кога алгоритмот ја препознава топлината на човечкото тело на помалку од два метра, се активираат светлосните и звучните сигнали.

Џемперот е замислен како „креативен ПР“, нагласуваат на Cnet, а компанијата дистрибуирала вакви празнични џемпери на одреден број луѓе.

Се надеваме дека работите како џемпери за далечина наскоро ќе станат само дел од грдото минато.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber