ЏИНГСЕНГ: Кинеска магија која лечи ИМПОТЕНЦИЈА!

14 декември, 2020
522843_potencija_ls

Дивиот женшен со висок квалитет постигнува многу висока цена, зрелиот корен е многу поевтин и со понизок квалитет

Женшен е корен со долг список на здравствени придобивки и има корисен ефект против рак, дијабетес, замор и антиинфламаторни својства; ги подобрува когнитивните функции, имунитетот и циркулацијата. Познат е и како засилувач на потенцијата. Постојат многу различни видови на женшен.

Азиски женшен (грмушка од ѓавол, корејски женшен, лат. Panax ginseng C. A. Meyer) е растителен вид од семејството Araliaceae. Главно расте во планински и шумски области во Кореја, во североисточна Кина, источен Сибир и Далечниот исток на Русија. Особено е ценет во традиционалната кинеска медицина.

Бел и црвен

Висококвалитетен див женшен постигнува многу висока цена, зрелиот корен е значително поевтин и со понизок квалитет. Американскиот женшен (Panax quinquefolium L.) расте во Северна Америка. Коренот се бере кога растението е старо три до шест години. Два вида женшен се комерцијално достапни. Бел женшен произведен со сушење на корените во воздухот и црвен женшен произведен со изложување на корените на топла пареа, по што се суши. Овие два вида имаат различни композиции на активни супстанции.

Долги години женшен е предмет на истражување, кое открива дека содржи тритерпен сапонини (гинсенозиди), есенцијално масло, полисахариди, полиацетилени, фенолни супстанции, триглицериди, масни киселини, аминокиселини, пептиди, пектини, стероли, протеини и минерали и витамин Ц и Б-комплекс. Зборот женшен значи „свето растение слично на човекот“, што укажува на тоа дека има широко поле на дејствување.

Тој е адаптоген бидејќи ја зголемува отпорноста на физички, хемиски и биолошки стрес и ја поддржува виталноста на организмот. Ефектот се забележува по неколку недели употреба. Покрај тоа, тој има кортикостероиден ефект кој помага и при изложеност на вируси, температурни осцилации, стрес, спортски напор, зрачење и ја зголемува работата на надбубрежната жлезда. Неколку студии исто така покажаа дека женшен има антиоксидативно дејство, заштитувајќи ги клетките и органите, вклучително и срцето и крвните садови.

За психомоторни способности

Во Кина, женшенот е главната состојка за третман на сексуална импотенција, а на Запад е високо ценет за зачувување на когнитивните способности и подобрување на психомоторните способности (концентрација, учење).

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit