ГИ ОТКОПУВААТ МРТВИТЕ И СЕ ДРУЖАТ СО НИВ!? Одвај чекаат да се видат со нивните блиски

27 август, 2020
cccccc_1000x0

Повторно е време на годината и со тоа не мислиме време да започнеме да работиме и да се подготвуваме за големиот празничен викенд, мислиме на годината кога семејствата во Индонезија ќе започнат да ги откопуваат своите починати, да ги облекуваат и да им даваат цигари!

Тоа е долга традиција и е добро документирана секоја година. Се разбира, секаде е различно и насекаде има различни традиции, но за повеќето набудувачи ова може да изгледа малку бизарно.

Како и да е, замислете што би помислиле луѓето од ова племе во Индонезија за некои од нашите чудни традиции, нели?

Значи, во случај да не сте запознаени со тоа, во овој период од годината, племето Тораја, кое живее во Јужен Сулавеси, ги копа нивните најблиски починати за да им дадат позитивна енергија.

Со нив сликаат семејни фотографии, ги облекуваат во убава нова облека и – како што споменавме – им даваат цигара за да имаат во рака.

Тоа е одличен начин да размислите за смртта и одличен начин да се сетите на убавите спомени што ги имавте со вашите починати членови на семејството, веруваат жителите.

Во Индонезија има околу еден милион Торајанци и тие се многу сконцентрирани во Јужен Сулавеси, а повеќето веруваат дека душата на мртвите останува во куќата откако ќе „заминат“.

Ова значи дека тие се третираат  како член на семејство, што значи дека добиваат облека, храна и  ‘ако сакаат’ – апчиња.

Ритуалот е наречен „Манена“ и во основа е време кога членовите на семејството ги откопуваат и ги чистат телата на нивните мртви.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris