Го активира „мозокот на рептилите“ во нас: Кои се причините и како се разликува женската љубомора од машката љубомора?

23 ноември, 2020
iStock-871381164

Луѓето кои ги мачи љубомора честопати се несигурни, склони кон емоционална нестабилност, посесивни и зависни од партнерот. Сето ова има врска со нивната несигурност, а не со љубовта што ја чувствуваат кон партнерот

Чувството на љубомора е знак на загриженост и страв за можна загуба на нешто за што се грижиме, поврзано со несигурност и негативни мисли. Љубомората претежно се грижи за пријателство или, почесто, за љубов, може да биде родителска љубов, но најчесто тоа е љубов кон партнерот. Понекогаш некое лице навистина има причина да биде љубоморно, но луѓето склони кон љубомора гледаат опасност дури и таму каде што не постои.

Ако сметате и чувствувате дека треба да добиете нешто што го добива другата личност, вие сте љубоморни. Кога некој пријател ќе избере да помине време со некој друг освен вас, може да се разбуди емоционална љубомора во вас. И кога вашиот партнер поминува премногу време во разговор со личноста што ја сметате за можна конкуренција, комбинација на сексуална и емоционална љубомора може да се разбуди во вас.

Што се крие зад љубомората

Јасно е дека нашите романтични врски, покрај нас самите, ги обликуваат и општеството, културата, родовите улоги итн.

Вообичаена заблуда е дека љубомората е знак на љубов. Да беше вистина, тогаш љубомората не би претставувала проблем за една третина од паровите кои бараат помош од брачни терапевти (така велат барем американските податоци). Што предизвикува љубоморна реакција? Експертите посочуваат неколку карактеристики на љубоморни луѓе.

● Ниска самодоверба.

● Склоност кон вознемирено расположение и емоционална нестабилност.

● Чувство на несигурност и посесивност.

● Зависност од партнер.

● Се чувствувате помалку ценети во врската, чувствувајќи дека партнерот е премногу добар за нив.

● Страв дека партнерот ќе ги напушти или дека не ги сака доволно.

Сите горенаведени фактори се поврзани со несигурноста на љубоморни луѓе, а не со љубовта што ја чувствуваат кон својот партнер.

Далечното минато

Кога ќе видите како некој го добива она што мислите дека го заслужувате – особено во контекст на љубовните врски – би можеле да доживеете обратна метаморфоза, во која вашиот мозок остава развиено функционирање и се враќа во далечното минато, па реагирате од т.н. рептилен мозок. Во споредба со другите компоненти на сложениот човечки мозок, таа е основната структура на мозокот што ја имаат влекачите – таа е поврзана со примитивно однесување фокусирано главно на самоодржување. Во „рептилскиот режим“ на мозокот, ние сме подготвени за реакција „борба или бегство“, односно за борба или бегство кога ќе се појави опасност. Каква врска има тоа со љубомората? Некои луѓе, ако се чувствуваат загрозено дека нивниот ривал ќе го киднапира нивниот партнер, катапулт милиони години назад во рептилен начин за обработка на информации.

Емотивната страна на љубомората

Ако ве мачи силна љубомора, тешко дека можете да се концентрирате на нешто друго, освен на предметот на вашата љубомора, без разлика дали се обидувате да го извлечете вашиот партнер од канџите на киднаперот, или се обидувате да избегнете тага. Емоционалниот одговор ќе зависи од тоа како ја доживувате ситуацијата – дури и ако сте решиле да ја разладите врската со некогаш посебна личност, вашето срце сепак е насочено кон врската. Сега вежбате да бидете груби и ужасни кон некого кон кого инаку би биле внимателни и нежни.

Другите може да станат опседнати со одмазда, или против неверен партнер или против ривал кој сега го зазеде нивното место. Но, планирањето за одмазда е слабо инвестирана енергија. Истражувањата покажуваат дека товарот на планирање на одмазда за вашата севкупна емоционална состојба е многу поштетен отколку да ја прифатите ситуацијата и да продолжите со животот. Покрај тоа, ако дозволите размислувања за одмазда да превземат, ќе го сторите најлошото за себе – наместо вашата емоционална и ментална благосостојба, ќе насочите огромна количина енергија на лицето кое ве повредило емоционално. И тоа во никој случај не е добар начин да го решите вашиот емотивен живот.

Улогата на тестостерон

Постојат мислења дека хетеросексуалните мажи ќе реагираат најжестоко кога веќе немаат ексклузивен сексуален пристап кон својата партнерка и дека нема да бидат толку лути ако партнерот ги исполни нивните емотивни потреби со други потенцијални романтични партнери. Жените, наводно, ќе го чувствуваат спротивното – ќе бидат погодени посилно ако забележите дека нивниот партнер станал емотивно близок со другиот.

Тестостеронот е машки хормон, клучен за развојот на машките сексуални карактеристики и за развојот на мускулното ткиво, а исто така се произведува во мали количини од жени. Соодветно ниво на тестостерон може да биде важно за избалансирано физичко и емоционално здравје. Но, кога љубомората ќе нè надвладее, нивото на тестостерон може нагло да скокне, во зависност од видот на загрозената закана, според истражувањето спроведено во 2015 година од Лејн Ричи и Сари ван Андерс. Според нив, жените произведуваат поголеми нивоа на тестостерон кога замислуваат дека нивниот маж флертува со потенцијален конкурент отколку кога го замислуваат како тој бакнува конкурент.

Замислувањето на флертувањето изгледаше како поголема закана поради емоционалната врска што може да се појави при тоа. Кога жените замислувале бакнеж, се чувствувале тажни и изгубени, како битката за вниманието на нивниот партнер веќе да е изгубена. Мажите не покажаа значителни разлики во нивото на тестостерон. Флертувањето не ги погоди на интимно ниво како жените, додека бакнежот го подигна непријателското ниво на расположение.

Загрозена мажественост

Сексуалното и емоционално неверство влијаат и на мажи и на жени, што доведува до скршени срца и болни распаѓања на врската, но исто така и до злоупотреба на врската, финансиско лишување итн.

– Одговорите на заканата од неверство кај двата пола се појавуваат во широк опсег, од интензивно страдање до елаборат план за тоа како повторно да се добие партнер. Љубомората може да предизвика и насилно однесување, затоа е важно да се идентификуваат најсилните предизвикувачи на љубомора – рече Д. Фредерик.

Резултатите од студијата наведуваат дека мажите биле воспитани за машки и силни, што вклучува голема сексуална моќ. Ако партнерката спие со некој друг, таа ја доведува во прашање нивната сексуална моќ и ја загрозува нивната мажественост. Ова е причината зошто мажите на сексуалното неверство на својата партнерка гледаат повеќе негативно отколку емоционално.

Влијанието на воспитувањето

Спротивно на тоа, жените се воспитани да размислуваат за себе во контекст на врската и се главните емоционални негуватели во врската. Ако нивниот партнер се поврзе со некого емоционално, тоа ќе биде поголема закана за чувството на самостојност на жената отколку сексуалната измама.

Оваа разлика во реакцијата на формата на неверство кон половите опстојувала, без оглед на возраста на испитаниците и нивните приходи, без разлика дали имаат деца и дали се измамени или изневериле. Помладите испитаници беа забележително позагрижени од сексуалната измама отколку постарите.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit