Имате голем стомак? Имаме ЛОШИ ВЕСТИ, и не е тоа што помисливте!

28 ноември, 2020
597039_profimedia0160166126_ls


Подуеност (надуеност) е феномен, состојба, можен знак на болест, но само по себе не е болест.

Тоа е непријатно чувство на притисок во стомакот, поради што стомакот станува потежок и надуен повеќе отколку што би очекувале после јадење. Не мора да биде поврзано со внесувањето на храна.

Претежно се повторува од време на време. Нема никаква врска со дебелината.

И можно е да се појави од овие четири причини:

ХРАНА – стомакот ќе ви биде подуен поради храната што тешко се вари, затоа наш совет е да избегнувате зачинета храна. Заборавете на брзата храна, а исто така е можно да сте алергични на нешто, па затоа ви се појавува надуеност. Некои луѓе не биле тестирани, но глутенот може тоа да го предизвика ако сте алергични на него.

КОЛИЧИНА – ова е логично, ако се прејадете, можно е да почувствувате надуеност во стомакот. Нема потреба да гладувате или да се прејадувате. Не јадете брзо и земете нормални порции.

АЛКОХОЛ – може да предизвика несакани ефекти, ќе ги уништи вашите органи, а исто така може да почувствувате болки во стомакот, како и надуеност.

ВЕШТАЧКИ ПИЈАЛОЦИ – ова се однесува најмногу на пијалоците кои се обоени или газирани. Особено газираните, тие најмногу ве дујат и затоа имате чувство на надуеност.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit