Изневерувањето можеби ќе ви го прости, но ова НИКОГАШ!

22 ноември, 2020
zena-koja-zvoca-zvocanje-svadja-830x0


Многу работи можат да придонесат за распад – губење на доверба, недостаток на комуникација или измама. Но, има нешто што е многу полошо од сето она што е кажано досега – да се однесувате кон вашиот партнер како да сте негов родител.

Психологот Нил Штраус вели дека честопати сакаме луѓе од спротивниот пол кои имаат најдобри и најлоши карактеристики на нашите родители, затоа што првото искуство со љубовта го стекнавме преку родителите.

– Го поставува образецот за тоа како ја гледаме љубовта и што сакаме од љубовта. На пример, мажите кои ги доживувале своите мајки како „ужасни“ кога биле тинејџери, ќе ја откријат истата одлика кај својата девојка или сопруга – објаснува Штраус.


Проверете дали се однесувате кон вашиот партнер како да сте му родител:

1. Го будите наутро

2. Го штитите од сè

3. Го пакувате куферот кога треба да патува некаде

4. Го потсетувате да пие лекови, да стори нешто или да стигне некаде на време

5. Честопати го критикувате однесувањето на вашиот партнер

6. Му купувате облека

7. Закажувате состанок за лекар

8. Ги собирате неговите предмети, клучеви, паричник или очила

9. Му се препуштате на секој негов каприц

10. Му правите фризура

11. Го возите од работа, тренинг, забава со пријателите

12. Разговарате со него како да е бебе или како да е дете

13. Вие одлучувате што да облечете

За да ги запрете овие форми на однесување, прво мора да ги препознаете како токсични, а потоа да научите како да покажете грижа за вашиот партнер на здрав начин.

1. Прифатете дека мажите не сакаат да бидат третирани како дете

2. Не го коригирајте или критикувајте вашиот партнер

3. Разговарајте со вашиот партнер за работи што ве вознемируваат за да можете да им се обратите на начинот на кој прават возрасните.

4. Ако вашиот партнер направи грешка, оставете го да се соочи со последиците

5. Воздржете се од употреба на тон на родител

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit