Јапонија: Успешно тест возење на првиот летачки автомобил со екипаж!

1 септември, 2020
јапонија

Компанијата планира повеќе тест летови под различни услови во иднина, така што безбедноста и технолошките решенија на возилото ги исполнуваат индустриските стандарди.

Јапонската компанија Sky Drive соопшти дека успешно го завршила тест возењето на својот летечки автомобил со екипажот во Јапонија.

Скај Драјв во соопштението за јавноста соопшти дека на 25-ти август се одржа јавна демонстрација на пробниот лет на полигонот на Тојота, една од најголемите во Јапонија, која е позната како развојна база на јапонската автомобилска компанија, пренесува Танјуг.

Тоа беше прва јавна демонстрација на летечки автомобил во историјата на Јапонија.

Автомобилот, наречен СД-03, со пилот, полета и кружеше околу теренот околу четири минути.

– Ние сме исклучително возбудени што го постигнавме првиот летачки автомобил со екипаж во Јапонија, само две години откако го основавме Sky Drivе – рече извршниот директор на компанијата Томохиро Фукузава во изјавата.


СД-03 е најмалото електрично возило со вертикално полетување и слетување во светот, зафаќајќи простор на два паркирани автомобили, соопшти компанијата. Има осум мотори, кои обезбедуваат „безбедност во итни случаи“. Компанијата планира повеќе тест летови под различни услови во иднина, со цел безбедносните и технолошките решенија на возилата да ги исполнуваат индустриските стандарди.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris