Јасен знак дека сте прележале корона, а не сте ни занеле

27 август, 2020
korona 0

Медицински експерти од Израел откриле дека ова е најчестиот симптом што се јавува кај пациенти кои биле заразени со корона

Додека земјите ширум светот се соочуваат со остар скок на бројот на заразени со корона вирусот, многу медицински експерти со месеци ги проучуваат пациентите кои го прележале „Ковид-19“ за да дознаат како го напаѓа телото.

Студијата од Ерусалим откри нешто што сите треба да го знаеме: 50% од пациентите со ковид доживуваат општа слабост по борбата против вирусот, без оглед дали станува збор за потешка или поблага клиничка слика.

„Најмалку половина од пациентите на Ковид сè уште страдаат од општа слабост и отежнато дишење со недели и, можеби, месеци по закрепнувањето, според првичните резултати од израелската студија“.

Пулмоналниот институт во Медицинскиот центар во Ерусалим ги објави своите откритија во неделата, кои се однесуваат на десетина пациенти кои го прележале „Ковид-19“, од блага до умерена и сериозна состојба.

Околу 50% од нив имале ист симптом – општа слабост по закрепнувањето, што не е поврзано со сериозноста на болеста.

Покрај тоа, истражувањето открило дека пациентите со поблага клиничка слика може да имаат долгорочно оштетување на белите дробови, додека оние кои се во сериозна состојба не мора да пријавуваат слични тешкотии.

„Меѓу симптомите што ги испитавме, откривме општа слабост кај повеќето пациенти, кашлица и / или отежнато дишење, фиброза / пулмонална емболија, опструкција и сомнителна пулмонална хипертензија“, рече професорот Габриел Избицки, директор на пулмоналниот институт, кој ја започна студијата.

Истражувањето продолжува

– Благодарни сме на сите пациенти со Ковид-19 со седиште во Израел, кои биле лекувани и пуштени или во болница или во хотелот „корона вирус“ за да учествуваат во студијата – истакна Избицки.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris