Каде исчезнуваат маснотиите кога слабееме?

29 август, 2020
406d58efd248d1027d7117b09525f2eb

Заблуда е дека маснотијата што ја „топиме“ со вежбање се претвора во енергија, во која повеќето лекари веруваат, велат австралиски научници кои тврдат нешто сосема друго – се претвора во здив, пот и урина.

  • До сега, имаше заблуда дека мастите се претвораат во енергија кога вежбаме за да изгубиме тежина. Проблемот со оваа теорија е што го крши законот за зачувување на материјата, на кој мора да се придржуваме во сите хемиски реакции.

    Значи, наместо енергија, мастите се претвораат во јаглерод диоксид и вода. Јаглерод диоксидот и водата потоа се мешаат во вашата циркулација сè додека не се изгубат преку урина или пот, велат австралиските научници од Универзитетот во Нов Јужен Велс.
  • Асистент научникот Рубен Мерман и Ендру Браун, професор и раководител на биотехнологија и биомолекуларни науки, спроведоа истражување меѓу 150 општи лекари, кои главно тврдеа дека телесните масти се претвораат во енергија за време на вежбање. Тие тврдат дека не е така.
  • Ако изгубите 10 килограми маснотии, точно 8,4 килограми излегуваат низ белите дробови, а останатите 1,6 килограми се претвораат во вода. Со други зборови, скоро целата тежина што ја губиме се издишува – според нивното истражување.
    Тие додадоа дека иако ова може да ги изненади луѓето, треба да се знае дека скоро сè што јадеме поминува низ белите дробови.
  • Сите јаглени хидрати што ги варите и скоро сите масти се претвораат во јаглерод диоксид и вода. Истото важи и за алкохолот и протеините, освен за мала количина протеини кои се претвораат во уреа и други цврсти материи и се излачуваат како урина, велат тие. Тие исто така истакнаа дека единствениот дел од храната што стигнува до цревата се всушност „диетални влакна“,
  • Остатокот се апсорбира во крвотокот и органите. После тоа, не оди никаде додека не испари, односно додека не го издишете – пишуваат Меерман и Браун.
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris