Како бракот влијае на вашето здравје: Ви се качува ли притисокот или уживате во прегратките?

3 декември, 2020
par-bicikl-shutterstock_1763234918


Истражувањата покажуваат дека силното партнерство може да ни помогне да избегнеме болести, да прифатиме поздрави навики, па дури и да живееме подолго. Од друга страна, проблематичните врски раѓаат стрес и го ослабуваат имунитетот.

– Толку многу фактори влијаат на нашето здравје, без разлика дали е однесувањето што го покажуваме едни кон други или навиките што си ги пренесуваме едни на други – вели психологот д-р Маријан Тројани, коавтор на „Спонтан оптимизам“.

Без разлика дали излегувате случајно, сериозно или сте веќе во брак, имајте на ум дека вашата романтична врска може да влијае на вашиот ум и тело.

Дебелеење – иако не секогаш

Вообичаено е верувањето дека паровите „се релаксираат“ по обединувањето и заедничкиот живот. Луѓето најмногу добиваат на тежина во врските и слабеат кога врската ќе заврши, покажуваат истражувањата. Но, Тројани тоа го гледал доста често во пракса и обратно.

– Среќен пар ќе најде мотивација да го зачува своето здравје – партнерите ќе одат заедно во теретана, ќе си поставуваат цели и ќе се чувствуваат одговорни едни за други – вели психологот.


Секс

Редовната физичка блискост се чини дека го намалува стресот и ја зголемува благосостојбата. Едно истражување, објавено во 2009 година во списанието „Journal of Sexual Medicine“, открило дека луѓето кои често имале сексуални односи биле психички поздрави и веројатно пријавувале поголемо задоволство од нивната врска и животот како целина.

par ljubav zaljubljeni

Анксиозност

Тешкотиите во врската можат да доведат секого на работ, но во некои случаи тие навистина можат да придонесат за целосен развој на анксиозност. Неколку студии откриле врска помеѓу брачните проблеми и зголемениот ризик од дијагнози како што се генерализирано анксиозно растројство и социјална анксиозност. Овие односи тешко се разоткриваат, имајќи предвид дека се покажа дека вознемиреноста предизвикува проблеми во односите (и не само обратно). Некои истражувања дури покажуваат дека бракот може да заштити од анксиозност. Во студија на Светската здравствена организација од 2010 година, на 35.000 луѓе во 15 земји, оние кои биле во брак – среќно или на друг начин (студијата не прецизирала) – имаат помала веројатност да развијат анксиозност и други ментални нарушувања.

Крвен притисок

Исхраната, навиките за вежбање и нивото на стрес на една личност можат да влијаат на крвниот притисок, затоа не е изненадување што вашата врска – и силата на вашата врска може да бидат засегнати.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit