Како е создадена вакцината за корона толку брзо? Ова се неколку клучни причини!

17 декември, 2020
корона

Создавањето вакцина за помалку од една година не е мала работа. Иако пандемијата на корона вирусот создаде нова навика на носење маски и социјално дистанцирање, тоа исто така ја поттикна глобалната соработка во истражувањето и дистрибуцијата на вакцините.

Вакцината е ефективна само доколку луѓето се подготвени за тоа. Брзиот напредок на истражувањето и појавата на вакцини може да загрижат некои луѓе, а со овие проблеми доаѓа и двоумењето околу вакцинацијата.

Истражувањето спроведено од списанието „Природа медицина“ во октомври, спроведено во 19 земји, покажало дека само 71,5 проценти од испитаниците би размислиле да ја земат вакцината „Ковид-19“, а само 61,4 процент би ја земале доколку го препорачал нивниот работодавец.

Досега најбрзата вакцина е развиена за 4 години
Со оглед на тоа што најбрзата вакцина пред ова, вакцината за заушки, траеше 4 години, природно е да се грижиме за безбедноста и ефикасноста на оваа вакцина.

Д-р Сем Сун, од Универзитетот Бејлор, директор на фондацијата inDemic, непрофитна организација која обезбедува информации за Ковид-19- за МНТ, рече дека транспарентноста за време на вакцинацијата ќе биде клучна за откривање на вакцината и градење доверба на јавноста.

САРС-КоВ-2 е член на семејство од стотици коронавируси, вклучувајќи четири кои предизвикуваат настинка, како и коронавируси кои предизвикаа епидемија на САРС или тежок акутен респираторен синдром во 2002 година и оние што предизвикаа МЕРС или Средноисточен респираторен синдром 2012 година .години.

Тие проучуваат коронавируси повеќе од 50 години
Докторот Ерик У. Јагер, професор по микробиологија на Универзитетот во Олбани, изјави за МНТ дека научниците проучуваат коронавируси повеќе од 50 години. Ова значи дека научниците веќе имале податоци за структурата, геномот и животниот циклус на овој вид вирус.

Истражувањата на коронавирусот ја идентификуваа важноста на протеините на шила во пенетрацијата на вирусот во клетките и ги идентификуваа овие протеини како цел за развој на терапии со антитела и вакцини.

Раните напори на научниците од Универзитетот Оксфорд да создадат вакцина МЕРС базирана на аденовирус го дадоа потребното експериментално искуство и основа за развој на аденовирусна вакцина против Ковид-19.

Првите клучни откритија се веќе во јануари
Под нормални околности, поради комплексноста на развојот, развојот на вакцините може да трае од 10 до 15 години. Среде оваа глобална пандемија, времето беше луксуз што светот не можеше да си го дозволи. Научниците брзо се мобилизираа и ги споделија своите податоци со други научници.

Благодарение на напредокот во геномското секвенционирање, научниците успешно ја откриле вирусната низа на овој коронавирус уште во јануари, десет дена по првите регистрирани случаи на пневмонија во Вухан, Кина. Можноста за забрзување на истражувањето и клиничките испитувања беше директен резултат на глобалната соработка.

Колку чини развојот на вакцините
Истражувањата за вакцини се скапи. Студија од 2018 година во Лансет процени дека цената на раниот развој и првичните клинички испитувања за безбедноста на типична вакцина се движат од 31 до 68 милиони долари.

Забрзаниот развој чини уште повеќе. Затоа, финансирањето од владите и приватниот сектор е клучно за развојот на вакцините. Инвестирањето во повеќе компании и вакцини ги зголеми шансите за достапност на вакцините. Во Америка, операцијата Warp Speed ​​соработуваше со неколку институции за развој, производство и дистрибуција на вакцини преку обезбедување ресурси и преземање финансиски ризик.

Европската комисија ги финансираше кандидатите за вакцината ветувајќи 8 милијарди долари. Работната група на Обединетото Кралство даде значителен придонес во широк спектар на истражувања за вакцини и им помогна на Универзитетот во Оксфорд и АстраЗенека. Дизајнерите на оваа вакцина први ги објавија резултатите од проверка на ефективноста на третата фаза на тестирање.

Вакцината не може да ги зарази луѓето со вирус
Неколку земји веќе започнаа да користат Pfizer / BioNTech. Тоа е првата mRNA вакцина што се користи кај луѓе надвор од клиничките испитувања. Друга компанија, Модерна, ја заснова својата вакцина врз истата технологија. Оваа технологија е во функција веќе подолго време, и двете компании се пионери на оваа технологија.

Дезинформациите за вакцините произлегуваат од загриженоста дека вакцината може да зарази луѓе со вирус. Експертите објаснуваат дека само површинскиот протеин ќе се размножува бидејќи се воведува само mRNA, а не целиот вирус. Мутациите на коронавирусот не ги загрижуваат научниците бидејќи имаат мала стапка на мутација во споредба со вирусот на грип, објаснува др. Сонцето

Природниот имунитет не е подобар од оној со вакцина
Некои тврдат дека природниот имунитет е подобар од вакцините. Имунитетот на стадото може да го намали ширењето на болеста откако ќе се вакцинираат голем број луѓе. Во моментов нема докази за имунитет на стадо преку вроден имунитет. Светската здравствена организација соопшти дека намерното изложување на вирусот може да доведе до повеќе инфекции и зголемен ризик од смрт.

Природниот имунитет не е подобар од оној стекнат со вакцина. „Овие вакцини можат да обезбедат имунитет без ризици поврзани со инфекција“, изјави д-р Јагер за МНТ.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit