Како ќе изгледа животот за 15/20 години?! Ќе водиме љубов со роботи…

17 јуни, 20200
zivot 2

Како ќе изгледа светот во 2040 година? „Футуролозите“, писателите и научниците кои се занимаваат со дигиталните технологии се обидуваат да одговорат на ова прашање. Времето ќе каже дали тие се во право.

Кејт Џулијан, уредник на Атлантис. Тој смета дека за две децении луѓето ќе имаат само неколку сексуални партнери, многу малку секс во животот и дека претежно ќе се воздржат или водат ќе водат љубов со роботите. Асексуалноста ќе се прифати како нормално однесување, исто така, ќе биде охрабрено. Во целата човечка историја, ова ќе биде најдобро време за соло-луѓето. Сè што е во виртуелната реалност ќе биде секојдневна појава. Стапката на наталитет ќе се намали, а луѓето ќе бидат многу осамени.

Ова предвидување за „сексуална рецесија“ е многу логично, затоа што кога ќе се споредат сегашните и претходните генерации, се постигнува ист заклучок. Пред две децении, мал број луѓе на возраст од 35 години беа без брак и партнери.

Ен Кјао Мина, технолог и истражувач на Харвард, верува дека светот ќе биде поделен помеѓу две супер-мрежи што ќе ги контролираат луѓето. Значи, сè ќе биде цензурирано според строго утврдени правила. Тие ќе имаат малку  слобода , но животот ќе се одвива преку Интернет насекаде. Таа верува дека овие две супер-мрежи се како поранешниот биполарен свет, ќе ги задржат луѓето во постојан страв од војна, уништување и смрт.

Целиот живот ќе се одвива преку Интернет, а две глобални интернет мрежи ќе бидат во војна.

Пол Форд, генерален директор на дигиталното студио „Постејл“, е убеден дека компјутерите повеќе нема да постојат, затоа што сè ќе биде компјутер! Тој вели дека сите „мали ритуали“ ќе исчезнат како правење кафе или пишување билет во јавниот превоз, затоа што сето тоа ќе биде дигитализирано. Тој верува дека големите компјутерски компании сепак ќе постојат тогаш, но тие ќе се борат да продадат работи за кои луѓето повеќе не им се потребни. Луѓето буквално ќе добијат сè што сакаат со своите мисли.

– Лошо е што секој човек има лице, бидејќи камерите ќе бидат бесконечно евтини и ќе го следат нашиот наш чекор, што е добро и многу страшно – посочува Форд.

Насекаде има камери и тие ќе ги следат нашите лица.

Миси Камингс, директор на „Духовата хумана и автономна лабораторија“, верува дека авионите ќе бидат управувани многу брзо од роботите, особено карго-транспортот. Курирската служба ќе ја вршат и роботи, но автомобилите нема да бидат контролирани од вештачка интелигенција долго време.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris