Како се слави Новата година во светот? Еве каде прво пристигнува и кои се обичаите

31 декември, 2020
8f848eaa0d40824c10eb6c96414d0eb32eadb975

Она што е многу интересно е начинот на кој некои земји го одбележуваат почетокот на Новата година.

Обичаите потекнуваат од паганската ера на нашата историја, кога човекот бил потчинет на природата. Сите феномени на земјата беа поврзани со настани во природата.

Денес е Нова година поврзана со календарот и започна кога Гаиус Јулиј Цезар првпат го претстави новиот – Јулијански календар, кој е општо прифатен и официјално се користи низ целиот свет до денес. Иако многу нации имаат свои календари и различно време, јулијан е официјален.

Иако секоја нација го слави овој празник на свој начин, секој има иста работа, а тоа е украсување на куќата и улиците, шарени ламби, украси, новогодишни елки, предмети во форма на sвезда, Дедо Мраз, огномет итн.

Децата најмногу ја очекуваат Новата година . Првата новогодишна ноќ ја слават жителите на карипскиот остров, додека американската држава Самоа е последна. Секоја земја има свои обичаи што ги негува со години, а ова се некои од нив:

Во Грција, оваа прослава се совпаѓа со празникот Свети Илија, која се карактеризира со торта во која е отпечатена паричка, а оној што ќе ја најде ќе биде награден во Новата година. Грците имаат уште еден обичај поврзан со Новата година – тие често покануваат специјален пријател или член на семејството прво да влезе во куќата, за што се верува дека носи среќа и спречува лоши работи да влезат.

Во Германија, новогодишната ноќ е незамислива без огномет. Тие трошат 100 милиони евра секоја година на огномет. Традицијата на правење бучава на новогодишната ноќ датира од средниот век, кога луѓето тропаа по улиците за да ги растераат злите духови.

За Нова година, Австријците подготвуваат празничен ручек кој вклучува печење, како симбол на среќа и благосостојба, и за десерт, сладолед од ментол во форма на детелина со четири лисја. Ова се главните услови за обезбедување среќа во новата година за тој народ.

Во Британија е многу важно кој ќе влезе прв во куќата за Нова година – ако станува збор за маж со подароци, тоа е знак на среќа во наредната година, додека влезот на жена не е многу добар знак.

Во Сицилија вообичаено е да се јаде лазања за Нова Година, бидејќи тие носат среќа.

Во Куба се верува дека кој ќе изеде 12 грејпфрута на полноќ – симболично 12 месеци во следната годината треба да има среќа.

Во Америка, давајќи бакнеж на полноќ, оваа традиција доаѓа од маскенбали кои биле вообичаени низ историјата. Според традицијата, маските ги симболизирале злите духови од старата година, а бакнежот претставувал прочистување во новата година.

Данците кршат мноштво плочи пред прагот како симбол на социјалното богатство – пријатели.

Норвежаните јадат пудинг од ориз за Нова Година и кријат бадеми во него. Пудингот се сервира во голема чинија, во која има само еден бадем. Се служи во чинии и се верува дека лицето кое ќе најде бадем во својот пудинг ќе биде придружен со среќа и богатство.

Холанѓаните јадат крофни во Новата година, бидејќи имаат облик на круг, за кој се смета дека носи среќа.

Во Јапонија, се оди во еден храм во Шинто каде може да се купи читање на судбината. Јапонците ја започнуваат прославата наутро со чистење на куќата, што симболично ја чисти „прашината од минатото“ и го подготвува домот за успешна година.

Бразилците имаат обичај да носат бела облека на новогодишната ноќ за среќа и мир во наредната година. Откако славеа на полноќ со музика, огномет и вечера, тие одат на плажа каде ги прескокнуваат „седумте бранови“, фрлаат цвеќиња во океанот, додека некои палат свеќи на песок за да им донесат среќа и богатство во Новата година.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber