Корисници на Tik Tok открија чуден лек кој го враќа вкусот и мирисот на заразените со Ковид

23 декември, 2020
2212kako-uz-pomoc-pomorandze-povratiti-culo-ukusa-830x0


Губењето на вкус и мирис е една од најнепријатните несакани ефекти на вирусот корона – но овој „препарат од портокал“ е лек за овој симптом, тврдат корисниците на „Тик Ток“.

Најновиот тренд на социјалните медиуми е сомнителен домашен лек кој ги враќа сетилата кај оние кои го имаат овој симптом. Корисниците споделуваа видеа на Тик Ток, а на сликата тие покажуваат како гори кора од портокал додека не стане црна. Потоа ја отсекуваат јагленисаната кора и ја матат портокаловата пулпа со кафеав шеќер – создавајќи супер слатка мешавина од цитрус.

Луѓето често не знаат колку мирис изгубиле, па ако користењето нешто што е навистина интензивно, како горење кора од портокал, може да обезбеди извонредна сензација, можеби веќе имате способност, но во суштина сте шокирани од ефектот, рече д-р Памела Далтон, истражувач во Центар за хемиски сетила Монел во Филаделфија.

Таа исто така предупреди дека обидот за домашни лекови за оживување на сетилата, како што се горењето портокали, исто така може да биде канцероген. Другите неосновани методи како наводнување на носот со водород пероксид или есенцијални масла исто така се сметаат за неефикасни.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber