КОРИСНО, НАВИСТИНА: Канадски научници измислија уред за брзо трезнење

15 ноември, 2020
profimedia-05176516041

Многу широка примена.

Според Светската здравствена организација, околу три милиони луѓе годишно умираат како резултат на консумирање алкохол.

Алкохолот негативно влијае на сите делови на човечкото тело, функциите на мозокот, циркулацијата, па дури и растот на ноктите, а кога концентрацијата во телото се искачува до одредена вредност, може да ги оштети органите и да доведе до смрт.

Во студија објавена во списанието „Scientific Reports“, канадски научници предводени од лекарот од UHN, д-р Џозеф Фишер презентираа докази за концептот на едноставен метод што може значително да ја подобри спасувачката терапија со брзо извлекување алкохол од крвта.

Обично, 90 проценти од алкохолот во човечкото тело се чисти исклучиво од црниот дроб со постојана стапка што не може да се зголеми. Во моментов, не постои друг метод освен дијализа, што може да го отстрани алкохолот од крвта. Ова ги остава единствените опции за лекување на опасни по живот нивоа на алкохол со методи кои вклучуваат давање кислород, интравенски течности, помагала за дишење и лекување на срцеви проблеми со лекови.

Принципот зад пристапот на тимот UHN е едноставно стимулирање на белите дробови буквално да издишуваат алкохол. Колку е потешко да се дише, толку повеќе алкохол се елиминира, а тимот откри дека хипервентилацијата всушност го елиминира алкохолот барем три пати побрзо отколку само преку црниот дроб.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit