Лекарите советуваат: Дали заболените од Ковид 19 смеат да постат?

24 декември, 2020
upala-pluca-korona-shutterstock_1705773811


Многумина веруваат дека православниот пост како начин на јадење може да има корисен ефект врз некои белодробни заболувања, особено ако менито е богато со овошје и зеленчук. Лекарите исто така делумно се согласуваат дека одредена растителна храна може да биде корисна кога станува збор за лекување на белодробни заболувања, но тие исто така предупредуваат дека најтешките пациенти, сепак, не треба да постат повеќе од неколку дена, па дури и само еден ден.

Овие препораки се однесуваат на пациенти со корона болест кај кои вирусот корона предизвика пневмонија. Полесен пост во времето на короната

– Кога станува збор за постот во време на короната, и свештенството и лекарот се едногласни – постојат правила на построг и поблаг пост за немоќните и сериозно болните. Во случаи на корона придружена со силна пневмонија, треба да се воздржува од пост или да се практикува полесен пост со многу овошје, зеленчук и риба за пократок период.

За пациенти со полесна форма на корона, се препорачува, како и за хронични пациенти со бели дробови, доколку се чувствуваат добро и немаат треска, да постат ако сакаат.


Каде што има кози, нема туберкулоза

Д-р Дејан Димиќ, пулмолог, потсетува дека луѓето велеа „каде има кози, нема туберкулоза“. – Козјото млеко се користи уште од појавата на туберкулоза, која во еден период од нашето минато беше синоним за смрт. Сепак, нема стручно истражување што ќе ја потврди оваа приказна. Кога станува збор за болести на белите дробови и пост, треба да се направи поделба. Хроничните пациенти со белите дробови, на пример, можат да постат како и сите други луѓе, бидејќи оваа болест е променлива и понекогаш овие пациенти се чувствуваат одлично – вели д-р Димиќ.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber