Лекарите во шок: Еве како Короната доведува до ампутации на одредени делови од телото!

11 декември, 2020
korona-696x419


Помошникот директор на КБЦ „Бежанијска коса“, д-р Богдан Црнорак, укажа на многу сериозните феномени кај пациенти од ковид. Овие се ретки и опасни по живот компликации. Како што рече тој, во КБЦ „Бежанијска коса“ е забележан алармантен број на пациенти со артериска тромбоза, што може да предизвика губење на екстремитетите, па дури може да заврши и со смрт.

– Ние само ќе ги разгледаме, особено кога станува збор за пациенти кои имале хронични болести пред тоа. Забележавме компликации кои не се очекуваа, пред се васкуларна, исхемична, артериска тромбоза, кои се ретки и сериозни состојби – рече тој.

– Тие се реткост во редовната медицина, а сега се случуваат многу почесто од стандардните со ковид. Станува збор за згрутчување на крвта во артериите, каде крвта всушност оди брзо. Може да остави трајни последици, губење на нозете, рацете, екстремитетите. И да предизвика смрт, многу често.

Имавме повеќе од 20 извршени тромбектомии, што е огромен број кај овој вид на пациенти. Голем број од оперираните не поминаа добро. За жал, морам да го кажам тоа, и еден процент добро ја издржаа операцијата и отидоа дома – вели докторот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit