Медитерански десерт од овошје и јогурт

17 август, 2020
бнбмнбмн

Сакате нешто слатко и кремаво без да поминувате часови во кујната? Грчката торта од јогурт е совршен летен третман што ќе им се допадне на дури и на повеќето пребирливи. Ова слатко е одличен избор и за деца затоа што се топи во устата, плус, можете да додадете овошје по ваш избор.

Еве што е потребно за да се направи овој вкусен десерт со јогурт: состојки:

  • 1/2 чаша јагоди
  • 1/2 чаша малини
  • 1/2 чаша капини
  • 1/2 чаша боровинки
  • 2 чаши јогурт
  • малку рендано бело чоколадо (избор) или нутела

Подготовка:

Ставете го овошјето во блендер и измешајте. Потоа додадете јогурт лесно промешајте. Ако сакате да засладите понатаму, сега е време да додадете нутела. Поставете ја тавата со хартија и истурете ја смесата на неа. Додадете уште малку овошје и рендано бело чоколадо. Ставете сè во замрзнувач (не заборавајте да го завиткате во ќеса или фолија, за да не собере мирис во замрзнувачот), за шест часа. Потоа искршете на парчиња и послужете.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris