МРАЧНИ ТАЈНИ ОД БРАКОТ НА ЕЛТОН ЏОН! Се обидов да се убијам на нашиот меден месец.

26 август, 2020
џон

Ренате Блауел поднесе тужба против Елтон Џон во која се тврди дека музичарот ги прекршил одредбите од нивниот договор за развод.

Свадбата на Елтон Џон и Рената Блауел во 1984 година.

Поранешната сопруга на Сер Елтон Џон, Ренате Блауел се обиде да си го одземе животот за време на нивниот меден месец во 1984 година, може да се прочита од документи доставени до Врховниот суд во Лондон, пишува ББС.

30 Best Elton John Songs - Elton John's Greatest Hits Ranked

Г-ѓа Блауел рече дека земала голема доза на валиум откако пејачот и рекол дека „нивниот брак не функционира и дека сака да си замине“, а тоа беше само три дена откако пристигнаа во Св Тропе.

Изјавите се дел од тужбата за штета поднесена од Блауел против Елтон Џон и во која таа тврди дека музичарот ги прекршил одредбите од нивниот договор за развод.

Германскиот музички продуцент беше во брак со Сер Елтон четири години и не се појавувала премногу во јавноста се до нивниот развод во 1988 година.

Но, претходно оваа година, таа поднесе тужба откако ја прочита автобиографијата на Елтон „Јас“ и откако го видела филмот за познатата пејачка „Рокетман“. Тоа откритие ги предизвикало нејзините долготрајни ментални тешкотии, тврди Блауел.

Како одговор, адвокатот на Елтон Џон го призна постоењето на договор за развод, потпишан од двете страни, но негираше било какво прекршување на договорот што би создало „психолошка штета“.

“Голема вознемиреност”

Сепак, адвокатот на Ренате Блауел, Адам Волански, рече дека музичарот е свесен за проблемите на неговата поранешна сопруга со „вознемиреност и депресија“ и дека состојбата „дополнително се влошува од медиумскиот интерес и публицитетот на кој таа беше изложена“. Нејзиниот обид за самоубиство и серија напади на паника за време на нивниот брак се доказ за тоа тврдење, вели Волански.

Еден таков инцидент се случи за време на вечерата на која присуствуваа пејачката и неговата сопруга – во 1985 година, на вечерата организирана за членовите на кралското семејство.

Elton John forced to cancel 2 more shows in New Zealand due to ...

– За време на посетата, принцезата Маргарет ја праша Блауел деталите за настанот во врска со обвинетиот, но бидејќи не може да се сети на какви било детали за настанот, таа започна да паничи и стана многу нервозна. Таа го прекина разговорот на Елтон со Кралицата за да побара помош пред да замине во друга просторија. Иако не објасни зошто го сторила тоа, мора да му биде јасно на обвинетиот дека се воздржала од нервоза, рече адвокатот.

Во документите претходно доставени до судот, Блауел рече дека автобиографијата и филмот „Рокетман“ на Елтон го повториле интересот на медиумите за неа и нивниот брак и дека новинарите се обиделе да ја најдат во селото каде живее, што повторно создало голем стрес за неа.

Според доказите разгледани на суд, таа потрошила илјадници фунти на разни терапии и третмани.

Како одговор на тужбата, адвокатот на Сер Елтон Џон, Џени Афија рече дека Елтон отсекогаш ја почитувал приватноста на Рената и дека ќе продолжи да го прави тоа. – Познато е дека нивниот брак беше полн со почит и дека по разводот тие сеуште се почитуваат, по 30 години, рече Афија.

Таа додаде дека е невообичаено што, иако целиот случај се вртеше околу нејзината приватност, таа самата одлучи да ги објави своите тврдења. – Само докажа дека единствената цел на оваа тужба е да извлече огромна сума пари од Елтон и да го оцрни неговото им пред јавноста.

escort - Korsan taksi