На овој начин короната може многу лесно да се рашири низ станбени згради: Бидете внимателни!

28 август, 2020
корона

Научниците открија дека вирусот корона може да се шири низ зградите, преку тоалетите и канализационите цевки, што е особено алармантно за луѓето кои живеат во станбени згради.

Откритието доаѓа од Кина, откако истражувачите однесоа брис од празен стан, во кој никој не престојуваше долго време, а кое се наоѓа веднаш под семејството на петмината што беа позитивни за Ковид-19.

И покрај фактот дека никој не живеел во станот, истражувачите откриле траги од вирусот на мијалникот, тапата и рачката за туширање. Ова укажува на тоа дека честичките од вирусот потенцијално излегле од цевките на заразеното семејство и се сместиле директно во празниот стан, тврдат истражувачи од кинескиот центар за контрола и превенција на болести, кои ги откриле своите наоди во списанието Environment International овој месец.

Истражувачите исто така изјавија дека друг експеримент дополнително ја потврдува нивната хипотеза.

Користејќи симулатор за следење, научниците пронајдоа загадени аеросоли во бањите кои се наоѓаа на 12 ката над станот каде живееше семејството кое е позитивно. Истражувачите веруваат дека аеросолните честички влегле во нивните станови низ цевките на зградата.

Претходните студии покажаа дека покрај ширењето преку респираторни капки – да речеме, кога некое лице вреска или кашла  Covid-19 може да се најде и во столицата.

– Ова може да биде особено опасно за згради со вообичаени системи за отпадни води – рече Лидија Моравска, директор на Меѓународната лабораторија за квалитет на воздухот и здравјето на воздухот во австралискиот универзитет за технологија Квинсленд.

Ова откритие нè предупредува дека треба да бидеме внимателни и дека ги чистиме кујната и бањата што е можно почесто и детално, т.е. местата каде се наоѓаат цевките за одвод и канализација.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris